Unia zrzuci się na Grecję, a ile zapłaci Polska? Wiceminister: my nie wykładamy pieniędzy

Ze świata

TVN24 BiSWiceminister finansów: pomoc dla Grecji nic nas nie kosztuje

W najbliższy poniedziałek Grecja otrzyma pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro z Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego. To specjalny instrument stworzony przez 28 krajów UE. Czy także Polska dorzuci się do tej pomocy? - My nie wkładamy pieniędzy. Nic nas to nie kosztuje - odpowiada Artur Radziwiłł, wiceminister finansów.

Artur Radziwiłł stwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat, że udzielenie pomocy dla Grecji jest dla Polski neutralne.

- My nie wykładamy pieniędzy. Tak naprawdę to będzie Komisja Europejska, która pożyczy pieniądze Grecji. Zabezpieczeniem będzie budżet unijny, więc my jako jeden z członków Unii Europejskiej teoretycznie gwarantujemy tę pożyczkę. To tylko teoretyczna gwarancja, bo od razu w poniedziałek na koncie Europejskiego Banku Centralnego pojawią się pieniądze, które Polska otrzyma, kiedy tylko pojawi się najmniejszy problem ze spłatą tej pożyczki ze strony Greków - tłumaczył Radziwiłł. - To jest dla nas zupełnie neutralne. W momencie, kiedy my powinniśmy uruchomić gwarancję dla budżetu unijnego, to otrzymamy automatycznie pieniądze, które od teraz będą na kontach EBC - dodał.

Gwarancja pożyczki

Wiceminister finansów przypomniał, że Polska gwarantuję sumę ok. 210 mln euro. - To nasz udział w budżecie unijnym, czyli 3,2 proc. A ogólna suma finansowania to blisko 7,2 mld euro - wyjaśnił Radziwiłł. Artur Radziwiłł podkreślił, że dzięki udzieleniu gwarancji dla pożyczki Polska zyskuje dostęp do informacji na temat stanu greckiej gospodarki i toczących się negocjacji. - Zyskujemy bardzo dokładną wiedzę o tym co się dzieje, a także dostęp do negocjacji. Rośnie też pozycja naszego kraju, który w sposób konstruktywny odpowiedział na potrzebę i pomógł rozwiązać sytuację. A nic nas to nie kosztuje - mówił Radziwiłł.

Ważna pomoc

Zdaniem Radziwiłła szybkie udzielenie pomocy Grekom jest niezwykle ważne. - Aby Grecja mogła w poniedziałek zapłacić swój dług wobec EBC. Jeżeli później Grecy nie oddadzą 7,2 mld euro, to uruchomi się gwarancja budżetu unijnego i w tym samym momencie Polska otrzyma środki z tego konta, której już zostanie zasilone w poniedziałek - mówił wiceminister.

Jak poinformował w piątek wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis, Grecja otrzyma pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro już w poniedziałek.

Grecja dostanie miliardy euro. Dołożą się polscy podatnicy?TVN24 BiS

Autor: msz/mn / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Tagi:
Raporty: