TVN24 Biznes | Ze świata

Norwegia zwiększa wydobycie gazu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Resort energetyki Norwegii przekazał, że zgodził się na zwiększenie wydobycia gazu z sześciu złóż położonych na norweskich wodach terytorialnych. Norweskie władze wyjaśniły jednak, że nie zmieni to ilości surowca, który kraj zamierza wyeksportować w tym roku.

Minister energetyki Norwegii Terje Aasland oświadczył w komunikacie, że "najważniejszą rzeczą, jaką Norwegia może zrobić dla Europy i świata w obecnej, trudnej sytuacji energetycznej, to pomóc firmom (...) utrzymać wysokie wydobycie".

Norwegia zwiększy wydobycie gazu

Pod koniec czerwca rząd Norwegii i Komisja Europejska uzgodniły, że "poszerzą współpracę, aby zapewnić dodatkowe krótkoterminowe i długoterminowe dostawy norweskiego gazu". W komunikacie wiceszefa KE Fransa Timmermansa i Aaslanda podano też, że sprzedaż norweskiego gazu dla UE w 2022 roku może wzrosnąć o 8 proc., do 122 mld metrów sześciennych.

Norwegia, zgodnie z nowymi ustaleniami, pozostanie ważnym dostawcą gazu dla Europy jeszcze po 2030 roku, a UE popiera jej plan zwiększenia eksploatacji złóż ropy i gazu, przy jednoczesnym założeniu, że popyt na gaz spadnie w Unii do roku 2030 o 30 proc.

UE importuje około jednej piątej zużywanego przez nią gazu z Norwegii, podczas gdy przed rosyjską inwazją na Ukrainę 40 proc. surowca pochodziło z Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości