Antygrecki front kruszy się. Szanse na udzielenie pomocy rosną

Ze świata

EPPFinlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji

Finlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. O decyzji, podjętej w tej sprawie przez specjalną komisję parlamentarną, poinformował w czwartek fiński minister finansów Alexander Stubb. Także szef słowackich finansów pozytywnie wypowiedział się o greckich postępach. Podczas trudnych negocjacji w sprawie pomocy dla Aten to właśnie te państwa wraz z Bałtami i Holendrami tworzyli ostry antygrecki front.

W przypadku Finlandii właśnie w gestii "wielkiej komisji" składającej się z 25 deputowanych, leżało zaakceptowanie stanowiska rządu w kwestii podjęcia negocjacji z Grecją.

- Grecja zmierza we właściwym kierunku, ale wciąż jeszcze z nie dość dużym zaangażowaniem i negocjacje będą naprawdę trudne - powiedział fiński premier Juha Sipila.

Zwłaszcza prawicowi populiści żądają w Finlandii od rządu twardej postawy wobec Grecji.

Spotkanie eurogrupy

Jak poinformował również na Twitterze, rzecznik szefa eurogrupy ok. godz. 12.30 zakończyła się telekonferencja eurogrupy (ministrów finansów z państw strefy euro). Wkrótce mamy poznać oficjalne stanowisko po tej dyskusji.

Wcześniej, minister finansów Słowacji Peter Kazimir poinformował, że z zadowoleniem przyjął wiadomość o wynikach głosowania w greckim parlamencie. Ale jak podkreślił to najłatwiejsza część porozumienia. Prawdziwe wyzwania i problemy mają dopiero nadejść - napisał na swoim koncie społecznościowym.

Grecki parlament przyjął w nocy ze środy na czwartek porozumienie z kredytodawcami i uchwalił pakiet reform, co było warunkiem podjęcia negocjacji z wierzycielami na temat nowej pomocy.

Inni także zdecydują

Wczoraj także Francuzi głosowali nad pomocą dla Aten. Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, zatwierdziła większością głosów porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji na temat programu pomocy finansowej dla Grecji w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji.

Głosowania nad porozumieniem w sprawie Grecji odbędzie się także w kilku krajach strefy euro:

16 lipca debata w holenderskim parlamencie

16 lipca głosowanie w estońskim parlamencie

17 lipca głosowanie w niemieckim parlamencie

17 lipca głosowanie w austriackim parlamencie

17 lipca głosowanie w fińskim parlamencie

Grecja zaczyna reformy. Przekona wierzycieli?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPP

Tagi:
Raporty: