Wielka fuzja staje się faktem. Powstanie motoryzacyjny gigant

[object Object]
Motoryzacyjna megafuzja na horyzoncie - komentarz ekspertaTVN24 BiS
wideo 2/2

Podpisano umowę o połączeniu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i Peugeot Société Anonyme (PSA). Powstaje czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie, w którym oba podmioty będą mieć po 50 procent udziałów.

Dzień wcześniej, we wtorek, w Paryżu i Mediolanie odbyły się posiedzenia zarządów koncernów planujących fuzję. Dyrektorem generalnym firmy zostanie dotychczasowy dyrektor generalny PSA Carlos Tavares. Na stanowisko prezesa wyznaczony został John Elkann, pełniący do tej pory tę samą funkcję w FCA. Na razie nie ujawniono nazwy nowego podmiotu.

Powstanie motoryzacyjny gigant

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w wyniku wartej 50 mld USD fuzji francuskiej Grupy PSA i włosko-amerykańskiego FCA powstanie zarejestrowany w Holandii podmiot sprzedający globalnie ok. 8-9 mln pojazdów rocznie. W jego portfolio znalazłyby się takie marki, jak: Peugeot, Citroen, Jeep i Alfa Romeo.

Fuzja FCA i PSA ma pozwolić spółkom na konkurowanie na globalnym rynku z takimi producentami samochodów, jak Volkswagen, Toyota i francusko-japoński sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi.

Dodatkowo połączenie ma przynieść 3,7 mld euro rocznych oszczędności, które będą zainwestowane w "nową erę zrównoważonej mobilności", oraz dostosowanie pojazdów do zaostrzonych norm emisji spalin.

W ramach porozumienia nie będą zamykane fabryki - zapewniły firmy. Oszczędności będą uzyskane dzięki wspólnym inwestycjom w platformy do produkcji samochodów i silników.

Tysiące pracowników

Grupa FCA ma w Polsce pięć zakładów produkcyjnych, zatrudniających łącznie około 6,5 tysiąca pracowników.

Najwięcej, bo około 2,6 tysiąca osób, pracuje w fabryce samochodów w Tychach, gdzie wytwarzane są Fiat i Abarth 500 oraz Lancia Ypsilon. Przeszło tysiąc osób zatrudnia fabryka silników Powertrain w Bielsku-Białej. Ponadto FCA ma fabryki komponentów w Sosnowcu i Skoczowie.

Natomiast do Grupy PSA należą dwie przejęte ponad dwa lata temu zakłady Opla: fabryka samochodów w Gliwicach i silników w Tychach, zatrudniające w sumie około 3 tysiące pracowników.

W listopadzie informowaliśmy o tym, że pracownicy zakładów FCA i Opla (jego właścicielem jest PSA) zostali powiadomieniu o planach połączenia w listach, podpisanych przez szefów firm na szczeblach międzynarodowych.

Największe fabryki w Polsce

Jak wynika z raportu KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2018 roku ze wszystkich fabryk w Polsce wyjechało 632,7 tysiąca samochodów osobowych i lekkich dostawczych.

Największą fabryką w Polsce jest Volkswagen Poznań. Jego udział w krajowej produkcji samochodów przekroczył 42 procent. Z taśm zakładu w Poznaniu i we Wrześni zjechało łącznie 266,8 tysiąca aut osobowych i lekkich dostawczych.

Zakład Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach wyprodukował 259,4 tysiąca aut. Produkcja gliwickiego zakładu Opel Manufacturing to 106,5 tysiąca samochodów.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości