Tesla musi tymczasowo zaprzestać wycinki lasu sosnowego pod swoją fabrykę w Brandenburgii. Sąd we Frankfurcie nad Odrą przychylił się do wniosku niemieckich obrońców środowiska, według których prace budowlane zagrażają hibernującym w okolicy wężom.
Zgodnie z zapowiedziami, Brandenburski Związek Ochrony Przyrody (Nabu) i Zielona Liga złożyły pozew przeciwko wycince kolejnych prawie 83 hektarów lasu sosnowego, o które wnioskowała Tesla. Firma Elona Muska chce zbudować zakłady w miejscowości Gruenheide koło Berlina. Sąd orzekał w poniedziałek wieczorem w trybie pilnym. Jak ogłoszono, jest to tymczasowe orzeczenie. "Można przypuszczać, że wycinka 82,9 ha lasów zajmie tylko kilka dni, dalsze oczekiwanie na niniejszą decyzję praktycznie doprowadziłoby do rozstrzygnięcia obecnego sporu prawnego" - głosi uzasadnienie sądu.
Agencja Reutera przypomina, że koncern zarządzany przez Elona Muska otrzymał warunkowe pozwolenie na budowę fabryki uzależnione od zgody miejscowych organów nadzorczych, które są zobligowane do konsultowania decyzji z mieszkańcami i działaczami na rzecz środowiska.
Zagrożenie dla węży
Z punktu widzenia Tesli wycinka lasu jest pilnie potrzebna, aby można było zbudować linię kanalizacyjną dla fabryki i terenów magazynowych. Stowarzyszenia ekologiczne nie uważają żądań koncernu za uzasadnione.
Zdaniem przedstawicieli Nabu budowa europejskiej Gigafactory Tesli zagraża siedliskom gniewosza plamistego (Coronella austriaca). Węże należące do tego gatunku - ściśle chronionego m.in. w Niemczech i w Polsce - mają hibernować w kryjówkach na obszarze objętym wycinką. - Najlepsza możliwa ochrona ściśle chronionych gatunków zwierząt powinna być częścią solidnego planowania - wyjaśniła dyrektor zarządzająca Nabu Brandenburg Christiane Schroeder.
- Choć wszyscy eksperci wiedzą, że nawet po dwóch latach intensywnego odławiania nie można wykluczyć, że jaszczurki zwinki i gniewosze zostaną zabite podczas takiej budowy, to tutaj twierdzi się, że po dwóch miesiącach można być pewnym, że odłowiono wszystkie zwierzęta - dodała.
Powstająca koło Berlina fabryka ma być pierwszym w Europie - i drugim poza Stanami Zjednoczonymi - zakładem produkcyjnym Tesli. Zgodnie z zapowiedziami Elona Muska oprócz montowni i centrum projektowego samochodów elektrycznych na miejscu miałaby zostać uruchomiona również największa na świecie fabryka akumulatorów.
Docelowo Gigafactory Berlin miałaby produkować do pół miliona pojazdów rocznie (m.in. crossovera Tesla Model Y). Uruchomienie zakładu planowane jest na 1 lipca 2021 r.
Jako pierwszy wstrzymanie wycinki w miejscu planowanej fabryki Tesli w Gruenheide odnotował niemiecki dziennik "Tagesspiegel".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock