Europa też z deflacją. W strefie euro niespodzianka

Ze świata

Pixabay.com (CC0)Europa też z deflacją

We wrześniu deflacja powróciła do krajów strefy euro. Najnowsze dane pokazują, że ceny w tym miesiącu spadły o 0,1 proc.

To pierwszy taki spadek od sześciu miesięcy. Głównym powodem są mocno spadające ceny energii. Inflacja bazowa w strefie euro (z wyłączeniem cen energii i żywności) wzrosła o 0.9 proc., podobnie jak w sierpniu.

Eurostat podał w środę, że bezrobocie w strefie pozostało na niezmienionym poziomie 11 proc.

Były prognozy

Już na początku września szef EBC Mario Draghi ostrzegał, że inflacja może zanotować wartość ujemną. Bank spodziewa się za cały 2015 roku inflacji na poziomie 0,1 proc. W kolejnych dwóch latach ma wynieść odpowiednio 1,5 proc. i 1,7 proc. Pomimo pewnego wzrostu gospodarczego i stabilnej inflacji w pierwszej połowie roku, niektórzy ekonomiści obawiają się, że spowolnienie chińskiej gospodarki może poważnie zaszkodzić europejskiej ekonomii. W środę bank Hiszpanii poinformował, że oczekuje mniejszego wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale roku. Jak podkreśla BBC, perspektywa głębszej deflacji i spowolnienia w gospodarce zwiększa presję na EBC, który może zwiększyć poziom skupu aktywów.

Autor: mn / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)