Chcesz polecieć w kosmos? Po latach przerwy w Europie rusza rekrutacja na astronautów

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Astronom Jerzy Rafalski: Amerykanie są cały czas w kosmosie, teraz chcą uniezależnić się od innych państw
Astronom Jerzy Rafalski: Amerykanie są cały czas w kosmosie, teraz chcą uniezależnić się od innych państw TVN24
wideo 2/4
TVN24Astronom Jerzy Rafalski: Amerykanie są cały czas w kosmosie, teraz chcą uniezależnić się od innych państw

Europejska Agencja Kosmiczna - ESA - po raz pierwszy od dekady zamierza rozpocząć szkolenie nowych astronautów. Rekrutacja rusza 31 marca. ESA zachęca do aplikacji osoby z różnych krajów.

ESA szykuje zmianę pokoleniową wśród swoich astronautów i będzie szukać nowych chętnych do eksploracji kosmosu. Nabór potrwa od 31 marca do 28 maja 2021 r. Osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie będą mogły składać aplikacje poprzez stronę karier ESA. Można tam też znaleźć także inne rekrutacje prowadzone aktualnie przez agencję kosmiczną.

Sześć etapów

Kandydatów na astronautów czekać będzie sześcioetapowy proces rekrutacji, który zakończy się w październiku 2022 r.

Agencja ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich. - Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie – wskazuje David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej.

- Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej. Aby urzeczywistnić to marzenie, wraz z rekrutacją astronautów uruchamiam Parastronaut Feasibility Project – innowacyjny projekt, którego czas właśnie nadszedł – dodaje.

W najbliższych dniach ESA przedstawi mediom więcej szczegółów na temat nowego naboru astronautów i rozpocznie kampanię informacyjną.

Wielu chętnych na jedno miejsce

W 1998 roku kraje członkowskie ESA biorące udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdecydowały się połączyć swoje zespoły astronautów z istniejącym zespołem ESA i utworzono Europejski Korpus Astronautów. Ten proces integracji ukończono w 2002 roku. Aktualnie korpus astronautów liczy siedmioro aktywnych członków z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w maju 2009 roku po trwającym rok procesie rekrutacji. Szóstka astronautów ukończyła trening we wrześniu 2009 r., a siódmy formalnie dołączył do zespołu w lipcu 2015 r., kończąc treningi w 2018 r.

Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Na przykład do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości