Najwyższy budynek świata zagrożony. Niesamowity projekt

Ze świata


Dubaj kolejny raz dotknie nieba. A wszystko po zapowiedzi budowy drapacza chmur, którego wysokość może osiągnąć nawet 1 km wysokości. The Tower ma kosztować 1 mld dolarów i zostanie wybudowane przez konsorcjum Emaar Properties.

Prezes Mohamed Alabbar powiedział na niedzielnej konferencji prasowej, że budowa The Tower rozpocznie się pod koniec czerwca i ma nadzieję, że zostanie zakończona przed 2020 rokiem, kiedy to Dubaj będzie gospodarzem World Expo.

Poinformował również, że koszt budowy wieży wyniesie około 1 mld dolarów i ma zdetronizować Burdż Chalifa. Zbudowany w 2010 roku i okrzyknięty najwyższym budynkiem świata. Budynek mierzy 828 metrów.

Wysokości The Tower na razie nie poznaliśmy.

Wiemy jednak, że budynek zaprojektowany przez francusko-szwajcarskiego architekta Santiago Calatrava Vallsa będzie miała tarasy widokowe oraz od 18 do 20 pięter, na których znajdą się restauracje i sklepy. W środku będzie również luksusowy hotel.

Alabbar opisał nową konstrukcję jako "elegancki pomnik", dodając, że "wielu chciałoby mieć taki widok" jak ten, który będzie dostępny dla oka z drapacza chmur. The Tower ma stać się ozdobą portowej dzielnicy miasta.

Rywalizacja drapaczy

Przypomnijmy, że na 2020 roku planowane jest ukończenie budowy Jeddah, które również w założeniu architektów ma pobić wszelkie rekordy wysokości. Choć dokładna wysokość jest trzymana w tajemnicy, wielu uważa, że ostatecznie wysokość konstrukcji przekroczy 1 km.

Projekt wart 1,2 mld dolarów jest wspierany przez saudyjskiego księcia Al-Waleeda bin Talala.

Autor: mb/gry / Źródło: The Guardian, CNBC