Poznaj drony przyszłości. "Jesteśmy na tym etapie, gdzie rzeczywistość dogania wyobraźnię"

Ze świata


Poruszmy naszą wyobraźnię. Dron latający nad głową i chroniący człowieka przed deszczem, dzięki działaniu zbliżonemu do wentylatora. Albo dron w kształcie bransoletki, która wygląda jak krążek hokejowy, uruchamiany, gdy tylko zgubimy orientację w terenie. Czy może służący za filtr powietrza, gdy tylko wzrasta dopuszczalny poziom zanieczyszczenia w naszym otoczeniu.

Takie wykorzystanie drona jest możliwe, o czym pisze "Bloomberg". Innowacyjne projekty z wykorzystaniem dronów, które łączą ze sobą modę i najnowszą technologię proponuje firma Frog Design Inc. - Jesteśmy na tym etapie, gdzie rzeczywistość dogania wyobraźnię - mówi Roger Entner, analityk Recon LLC Analytics.

Przedmiot debaty

Zupełnie nieznane dotąd koncepcje noszenia dronów będą jednym z tematów poruszanych na międzynarodowej konferencji South by Southwest Interactive w Austin w Teksasie, która rozpoczyna się 13 marca i potrwa do 17 marca. W tym roku, podczas wydarzenia zadebiutuje także panel "Moda & elektronika do noszenia" (Fashion & Wearable Tech), służący odkrywaniu więzi i powiązań między modą, sztuką, kulturą i technologią.

Sprzęt elektroniczny jest coraz mniejszych rozmiarów i jego produkcja staje się także tańsza, co powoduje, że jest większa możliwość wykorzystania nowych urządzeń na rynku mody. Obrazki znane dotąd z filmów science-fiction są zatem bliższe rzeczywistości.

Projektanci i artyści tworzą sukienki, które świecą w ciemności, czy też buty wyposażone w mikroprocesory pozycjonowania.

Organizatorzy konferencji South by Southwest spodziewają się w tym roku, aż 33 tysięcy uczestników.

Długa droga

Podczas, gdy drony czeka jeszcze długa droga, zanim trafią do sklepów w takim kształcie jakim proponuje Frog Design, wydruk w technologii 3D jest już na prostej, by stać się produktem dostępnym na masową skalę.

Holenderska projektantka Pauline van Dongen, w trakcie konferencji w Teksasie, opowie o użyciu tej technologii do tworzenia nowych rodzajów odzieży, informuje "Bloomberg".

- Często już teraz mówi się, że drukowanie 3D spowoduje znaczącą rewolucję w branży mody - mówi van Dongen, która wykorzystała tę technologię do budowy rękawa zmieniającego swój wygląd podczas przesuwania ramion. Projektantka eksperymentuje także w zakresie wykorzystania paneli słonecznym przy produkcji ubrań.

Frog Design, szuka partnerów przy udziale, których będą w stanie uczynić, że ich innowacyjne prototypy dronów nabiorą realnych kształtów. Pomysły firmy były wykorzystywane już wcześniej przy produkcji Walkmanów i komputerów Apple IIc.

Według analityków, elektronika nadająca się do noszenia, w tym biżuteria, paski, tkaniny i obuwie osiągnie łączną wartość rynkową, przekraczającą 70 miliardów w 2024 roku.

Autor: mb / Źródło: Bloomberg