Yellen: podwyżka stóp procentowych w USA możliwa jeszcze w tym roku

Ze świata

sxc.huProdukt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2014 roku o 2,2 proc.

Rezerwa Federalna podała, że podwyżka stóp procentowych może być uzasadniona w tym roku, ale zdecydują o tym warunki ekonomiczne. - Ten czas jeszcze nie nadszedł, ale może nastąpić w tym roku - powiedziała szefowa Fed. Janet Yellen podkreśliła, że te przewidywania zmienić może spowolnienie inflacji bazowej lub niższy wzrost płac.

Janet Yellen powiedziała w San Francisco, że poprawiająca się sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych i spadek bezrobocia do 5,5 proc. może być przesłanką do podniesienia stóp procentowych.

Jednakże ostateczna decyzja Fed o podwyżce będzie zależała od sytuacji ekonomicznej. Według Yellen czas na podwyżkę stóp jeszcze nie nadszedł, ale szefowa Rezerwy Federalnej spodziewa się, że nastąpi to w tym roku.

Warto przypomnieć, że na ostatnim posiedzeniu Yellen podkreślała, że bank centralny nie będzie śpieszył się z podwyżkami stóp procentowych, a cały proces będzie powolny.

Ważne dane

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2014 roku o 2,2 proc. w ujęciu rocznym kwartał do kwartału - podał dziś Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w IV kwartale 2014 roku o 2,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Poprzednie wyliczenie mówiło o wzroście PKB w USA w IV kwartale 2014 roku o 2,2 proc.

Amerykańscy inwestorzy poznali też w piątek najnowsze informacje na temat nastrojów wśród konsumentów. To wskaźnik przygotowywany cyklicznie przez Uniwersytet Michigan. Wyniósł on w marcu 93 punkty, co jest wynikiem nieco lepszym od wcześniejszych oczekiwań.

Nowojorska giełda zakończyła tydzień na plusie. Wzrosły główne indeksy: S&P 500 zyskał 0,24 proc., Dow Jones 0,19 proc. a NASDAQ o,57 proc.

Autor: msz / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu