TVN24 Biznes | Ze świata

Kolejne państwo w strefie euro. Jest zielone światło

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Ile kosztuje podróż kamperem do Chorwacji?
Ile kosztuje podróż kamperem do Chorwacji?TVN Turbo
wideo 2/2
TVN TurboIle kosztuje podróż kamperem do Chorwacji?

Kandydatura Chorwacji do członkostwa w strefie euro została oceniona pozytywnie przez Parlament Europejski. Kraj miałby przyjąć europejską wspólną walutę od 1 stycznia 2023 roku. Zdaniem europarlamentu "reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę".

Parlament Europejski 539 głosami za, przy 45 głosach przeciw i 48 wstrzymującymi się, przyjął we wtorek raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia przyszłego roku.

Chorwacja. Europosłowie dają zielone światło na wprowadzenie euro

W dokumencie wskazano, że pomimo pandemii COVID-19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia euro.

Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty. Niemniej jednak PE oczekuje nieustannych wysiłków rządu chorwackiego w celu zapewnienia dalszej konwergencji cen oraz zagwarantowania, że wprowadzenie euro nie doprowadzi do sztucznego wzrostu cen.

- Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przyjęcia przez Chorwację wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka - powiedział rumuński europoseł Muresan, który był sprawozdawcą projektu.

Euro w Chorwacji. Teraz czas na decyzję państw

Przewodnicząca grupy roboczej PE ds. euro, portugalska europosłanka Margarida Marques stwierdziła, że przystąpienie Chorwacji do strefy euro w 2023 roku będzie pierwszym znaczącym procesem integracji europejskiej po brexicie i oznacza dalsze rozszerzenie euro na Bałkanach.

- Przyjęcie euro przez Chorwację pokazuje, że wspólna waluta to stymulujący i solidny projekt, który gwarantuje obywatelom większe bezpieczeństwo i stabilność - oceniła Marques.

Opinia PE zostanie przekazana państwom strefy euro, które są odpowiedzialne za wydanie ostatecznej zgody na przyjęcie euro przez Chorwację.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości