Chińskie macki oplatają świat. Pora na Bliski Wschód

Ze świata

sxc.hu Chiny w tym roku podpisały umowy o wolnym handlu z Australią i Koreą Południową

Chiny przyspieszą w przyszłym roku rozmowy na temat umów o wolnym handlu z sześcioma krajami z półwyspu arabskiego. Pekin rozpocznie też negocjacje handlowe z Izraelem - poinformowały we wtorek państwowe media.

Chiny i członkowie Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), czyli Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman, rozpoczęli rozmowy o wolnym handlu w 2004 roku.

Oszczędności na energii

Porozumienie umożliwiłoby Chinom zmniejszenie kosztów importu energii z regionu - napisał anglojęzyczny dziennik "China Daily". - Kraje GCC uważają Chiny za główny rynek dla swoich produktów petrochemicznych i porozumienie o wolnym handlu pomoże tym krajom w ich rozwoju przemysłowym - powiedział przedstawiciel chińskiego ministerstwa handlu Zhang Shaogang. Zhang dodał, że resort zakończył już analizę możliwości rozpoczęcia rozmów o wolnym handlu z Izraelem i ma nadzieję na podpisanie porozumienia w ciągu najbliższych kilku lat. Chiny w tym roku podpisały umowy o wolnym handlu z Australią i Koreą Południową. Takie porozumienia Pekin wypracował już wcześniej m.in. z Kostaryką, Peru, Nową Zelandią i Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu