Chiński smok wciąż z zadyszką. Eksport i import w dół

Ze świata

Shutterstock | TonyV3112Chiński eksport liczony w dolarach spadł w maju o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku

Chiński eksport denominowany w dolarach spadł w maju o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku - poinformował Zarząd Generalnego Urzędu Ceł. W kwietniu spadek wyniósł 6,4 proc. To trzeci miesiąc z rzędu, kiedy eksport drugiej gospodarki świata notuje obniżkę.

Dane za ubiegły miesiąc są lepsze od prognoz 13 ekonomistów przepytanych przez "The Wall Street Journal". Spodziewali się oni bowiem spadku o 5,0 proc.

Nadwyżka rośnie

Ponadto, import w maju spadł o 17,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W kwietniu obniżka wyniosła 16,2 proc.

To dane gorsze od prognoz, gdyż eksperci spodziewali się spadku o 11,0 proc.

Denominowany w juanach chiński eksport obniżył się natomiast w maju o 2,8 proc. w porównaniu do roku wcześniej, po spadku o 6,2 proc. w kwietniu. Import w maju spadł o 18,1 proc., w porównaniu ze spadkiem 16,1 proc. w kwietniu.

Spadek importu w Chinach doprowadził do wzrostu nadwyżki handlowej z 34,1 mld w kwietniu do 59,4 mld dol. w maju.

Obniżka stóp procentowych

- Import nadal jest znacznie poniżej oczekiwań. Z eksportem jest wszystko w porządku, mimo że wciąż mówimy o spadku rok do roku, ale pod względem tempa odbił się on nieco po upadku w marcu - powiedział Zhu Haibin, ekonomista JP Morgan.

Chiński bank centralny w zeszłym miesiącu po raz trzeci w ciągu ostatnich sześciu miesięcy obniżył stopy procentowe, aby pobudzić akcję kredytową oraz działalność gospodarczą.

Autor: mb / Źródło: BBC, Market Watch

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | TonyV3112