TVN24 Biznes | Ze świata

Koniec małżeństwa Billa i Melindy Gatesów. Czy to będzie najdroższy rozwód w historii?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
Reuters, Forbes, PAP

Po 27 latach małżeństwa Bill i Melinda Gatesowie poinformowali, że ich związek dobiegł końca. Nie jest jasne, w jaki sposób para podzieli swój majątek. Nie wiadomo również, czy wcześniej podpisano intercyzę. Ale ze względu na rozmiar fortuny może dojść do jednego z najdroższych rozwodów w historii.

To była jedna z najgorętszych wiadomości w poniedziałek. Po 27 latach małżeństwa Bill i Melinda Gatesowie opublikowali tweeta z informacją, że ich związek dobiegł końca. "Nie jesteśmy już w stanie rozwijać się dłużej jako para" - wyjaśnili we wspólnym oświadczeniu. Poprosili także o spokój i przestrzeń dla swojej rodziny, gdyż zaczynają "nawigować" po nowej rzeczywistości.

Para wzięła ślub na hawajskiej wyspie Lanai 1 stycznia 1994 r. Ma troje dzieci: 21-letniego syna Rory'ego Johna i córki Phoebe Adele (18 lat) i Jennifer Katharine (25).

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie

66-letni Bill Gates jest czwartą najbogatszą osobą na świecie. Magazyn "Forbes" szacuje jego majątek na 130,5 mld dolarów.

W 1975 roku Gates wraz ze swoim szkolnym przyjacielem Paulem Allenem założył firmę Microsoft, która przeobraziła się w technologicznego giganta. Gates posiadał 49 proc. udziałów w firmie podczas giełdowego debiutu w 1986 roku, co z miejsca uczyniło go multimilionerem.

Wraz z gwałtownym rozwojem firmy Gates szybko stał się najbogatszą osobą na świecie. Tytuł ten stracił kilka lat temu. Na liście najbogatszych ludzi świata wyprzedzają go obecnie: założyciel Amazona Jeff Bezos, szef Tesli Elon Musk oraz Bernard Arnault, do którego należy spółka LVMH - jeden z największych producentów produktów luksusowych.

Fundacja

W 2000 roku para założyła Fundację Billa i Melindy Gatesów z siedzibą w Seattle. Jest to jedna z największych na świecie organizacji charytatywnych, która koncentruje się na zdrowiu publicznym, edukacji i zmianach klimatycznych. - To absolutnie partnerstwo równych sobie. Dla nas obojga ważne jest, aby świat zrozumiał, że prowadzimy to miejsce razem. To są nasze wspólne wartości - przekonywała Melinda w jednym z wywiadów.

W czasie pandemii COVID-19 fundacja przeznaczyła około 1,75 mld dolarów na inicjatywy w zakresie szczepień, diagnostykę i badania.

W 2019 roku fundacja wydała 5 miliardów dolarów na programy społeczne w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Według ostatnich ujawnionych danych fundacja zakończyła 2019 rok z aktywami netto w wysokości 43,3 miliarda dolarów.

Od 1994 do 2018 roku Bill i Melinda Gates przekazali fundacji ponad 36 miliardów dolarów. Warren Buffett przekazał ponad 29 miliardów dolarów ze swojej fortuny na rzecz fundacji od 2006 roku.

Najdroższy rozwód świata?

Media na całym świecie zastanawiają się, w jaki sposób Bill i Melinda Gatesowie podzielą swój majątek i czy możemy być świadkami najdroższego rozwodu w historii. W 2019 roku głośno było o rozstaniu Jeffa i MacKenzie Bezosów. Był to najdroższy rozwód świata. Para doszła do porozumienia w sprawie własności akcji koncernu Amazon, a ugoda sprawiła, że była już partnerka Bezosa stała się jedną z najbogatszych kobiet na świecie.

Według ustaleń, MacKenzie Bezos zachowała 4 proc. udziałów w Amazonie, wartych około 35 mld dolarów. Zrezygnowała z roszczeń dotyczących gazety "Washington Post" i firmy zajmującej się technologiami kosmicznymi Blue Orgin, które również są w rękach Bezosa.

Przed zawarciem ugody para posiadała 16,3 proc. udziałów w Amazonie. Jeff Bezos zatrzymał 75 proc. tego udziału, czyli ok. 12 proc. akcji całej firmy. MacKenzie przekazała jednak wszystkie prawa do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy swojemu byłemu mężowi.

Majątek Gatesów

Gatesowie mieszkają w rezydencji o szacowanej wartości 130,8 miliona dolarów, położoną nad jeziorem Washington, niedaleko Seattle.

Gates jest właścicielem również innych nieruchomości w pięciu różnych stanach, kilku samochodów, w tym rzadkiego modelu Porsche o wartości 2 mln dolarów. Posiada flotę prywatnych odrzutowców oraz bogatą kolekcję sztuki obejmującą m.in. Kodeks Leicester - XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da Vinci. Gates kupił go na aukcji w 1994 roku za ponad 30 mln dolarów.

Gates jest również jednym z największych prywatnych właścicieli gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych, ponieważ posiada niemal 100 tys. hektarów ziemi w różnych stanach.

Warto zauważyć, że zarówno Bill, jak i Melinda zobowiązali się, że przed śmiercią przekażą większość swojej fortuny na cele charytatywne, a Jennifer, Phoebe i Rory otrzymają "tylko" po 10 milionów dolarów.

Reuters zwraca uwagę, że Waszyngton to jeden z nielicznych stanów USA, w którym obowiązuje tak zwane prawo własności wspólnotowej. Zakłada ono, że ​​większość majątku nabytego w trakcie małżeństwa należy wspólnie do małżonków i jest dzielona po równo w przypadku rozwodu.

Małżonkowie mogą również uzgodnić, że określone składniki majątku stanowią odrębną własność, co oznacza, że ​​należą do jednego z nich. Do tej kategorii należą często spadki.

Autor:ToL

Źródło: Reuters, Forbes, PAP

Pozostałe wiadomości