Polacy zbudują statek dla Holendrów. Pieniądze da Bank Gospodarstwa Krajowego

Ze świata

sxc.hu BGK wyjaśnił, że chodzi o morski statek wyspecjalizowany w przewozie nietypowych i wielkogabarytowych ładunków

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił holenderskiej firmie C.V. MS ABIS Esbjerg kredytu o wartości 16 mln euro na zakup statku - poinformował w czwartek BGK. Statek ma powstać w polskiej stoczni, a jego wykonawcami będą dwie szczecińskie firmy.

BGK wyjaśnił, że chodzi o morski statek wyspecjalizowany w przewozie nietypowych i wielkogabarytowych ładunków. Dodał, że na całym świecie jest zaledwie kilka takich statków.

Filar strategii rozwoju

- Jednostka powstanie w polskiej stoczni w ramach kontraktu eksportowego z holenderską firmą C.V. MS ABIS Esbjerg - poinformował bank. Kluczowymi wykonawcami prac - jak podkreślił bank - będą dwie szczecińskie spółki: Partner Stocznia oraz K.G. Konstrukcje. - Wejście w ten projekt jest naszym kolejnym krokiem nakierowanym na wspieranie polskich eksporterów i pierwszą z kilku tego typu transakcji, które planujemy zawrzeć w 2015 r. - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor departamentu wspierania eksportu w BGK Arkadiusz Zabłoński. I dodał: - Finansowe wspieranie eksportu, zarówno w ramach programu rządowego, jak i działalności własnej banku, stanowi jeden z filarów strategii rozwoju BGK w kolejnych latach. Tym samym polscy przedsiębiorcy, niezależnie od swojej wielkości i obszaru działania, mogą liczyć na wsparcie prowadzonej działalności eksportowej na wszystkich rynkach świata. BGK poinformował ponadto, że pracuje nad utworzeniem w ramach TFI BGK Funduszu Ekspansji Zagranicznej, który będzie oferował wsparcie kapitałowe dla inwestycji planowanych poza Polską. Holenderska firma C.V. MS ABIS Esbjerg działa w branży transportu morskiego.

Autor: mb/mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu