Autobusy w Londynie napędza kawa

Ze świata

Kawa w hipsterskim wydaniu
wideo 2/3

Niektóre z londyńskich autobusów są od poniedziałku napędzane... fusami po kawie. Biopaliwo powstaje poprzez zmieszanie oleju pochodzącego z odpadów kawowych z olejem napędowym.

Za produkcję oleju kawowego odpowiedzialna jest firma bio-bean, która wyprodukowała już wystarczającą ilość oleju do zasilania jednego autobusu przez jeden rok. Firma wytwarza go, wykorzystując fusy po kawie z kawiarni i oraz z fabryk kawy rozpuszczalnej.

Nie tylko kawa

Transport for London, jednostka odpowiedzialna za komunikację publiczną w stolicy Wielkiej Brytanii, coraz częściej korzysta z biopaliw, aby ograniczyć emisję spalin.

Biopaliwo wyprodukowane z wykorzystaniem oleju spożywczego i łoju z przetwórstwa mięsnego stosowane jest już w wielu z 9,5 tys. autobusów jeżdżących po ulicach metropolii.

Autobusy mogą być zasilane biopaliwem bez potrzeby modyfikacji. Według bio-bean, londyńczycy produkują 200 tys. ton odpadów kawowych rocznie. Firma uważa, że wystarczy nieco ponad 2,33 miliona filiżanek kawy do wytworzenia wystarczającej ilości biopaliwa, aby napędzać jeden autobus przez jeden rok. Do tej pory wyprodukowano sześć tysięcy litrów oleju kawowego.

Autor: tol / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock