Ateny oczekują elastyczności od kredytodawców. I liczą na porozumienie

Ze świata

TVN24 BiSAteny oczekują elastyczności od kredytodawców. I liczą na porozumienie

Ateny oczekują od kredytodawców większej elastyczności w najbliższych dniach - oświadczył we wtorek główny grecki negocjator, sugerując, że Grecja ma nadzieję na zawarcie w ostatniej chwili porozumienia, zapobiegającego jej wyjściu ze strefy euro.

- Co więc grecki rząd sądzi o proponowanej elastyczności instytucji (kredytodawców)? To byłby wspaniały pomysł - podkreślił w oświadczeniu Euklid Cakalotos, który kieruje rozmowami strony greckiej z kredytodawcami. - Oczekujemy większej elastyczności w nadchodzących dniach - dodał.

Decydujące referendum

Cakalotos dodał, że planowane na niedzielę referendum, w którym Grecy mają się wypowiedzieć w sprawie warunków pomocy, jest częścią procesu negocjacyjnego, a nie substytutem rozmów. W oświadczeniu podsumowującym ostatnie miesiące negocjacji Cakalotos uznał, że przyjęcie propozycji międzynarodowych kredytodawców nie doprowadziłoby do poprawy gospodarki Grecji. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi propozycję osiągnięcia w ostatniej minucie porozumienia w sprawie programu pomocowego. Według przedstawicieli greckiego rządu Cipras rozmawiał we wtorek przez telefon z Junckerem oraz z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim.

Sądny dzień dla Grecji i strefy euroTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP