Amerykańscy regulatorzy ostrzegają przed kryptowalutami. To pierwszy taki komunikat

Autor:
mp
Źródło:
BBC

Amerykańscy regulatorzy ostrzegają banki przed ryzykiem związanym z rynkiem kryptowalut. W pierwszym wspólnie wydanym komunikacie amerykańska Rezerwa Federalna, Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów i Urząd Kontroli Walut zwracają uwagę na brak odpowiednich regulacji dotyczących walut cyfrowych, wprowadzające w błąd informacje oraz wysokie narażenie na oszustwa finansowe. Wspólne ostrzeżenie instytucji finansowych pojawia się dwa miesiące po tym, gdy swoją upadłość ogłosiła jedna z największych giełd kryptowalut na świecie.

We wspólnym oświadczeniu amerykańska Rezerwa Federalna, Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów i Urząd Kontroli Walut podkreślają, że ściśle monitorują działania organizacji bankowych związane z kryptowalutami.

"Wydarzenia minionego roku ujawniły słabości rynku kryptowalut i pokazały, jak dużą zmiennością się on charakteryzuje" - napisano w komunikacie. Dodano, że sam sposób przechowywania kryptowalut, w ramach publicznych, zdecentralizowanych sieci "wysoce prawdopodobnie nie jest zgodne z bezpiecznymi i sprawdzonymi praktykami bankowymi".

Zaapelowano również do banków, by wprowadziły działania zapobiegające rozprzestrzenieniu się problemów na rynku kryptowalut na całym system finansowy. "Bardzo ważne jest, aby ryzyko związane z sektorem kryptowalut nie przeniosło się do systemu bankowego" - dodano.

BBC zauważa, że "wtorkowe oświadczenie pojawia się po miesiącach milczenia amerykańskich regulatorów branży finansowej". "Jednolite wytyczne dotyczące kryptowalut zostały wydane dopiero teraz, pomimo tego, że banki ubiegały się o nie już od dłuższego czasu" - komentuje brytyjski nadawca.

Upadek giełdy kryptowalut

Wspólne ostrzeżenie amerykańskich instytucji pojawia się dwa miesiące po tym, gdy swoją upadłość ogłosiła jedna z największych giełd kryptowalut na świecie FTX. Eksperci komentowali, że w branży wywołało to "efekt Lehman Brothers" - w nawiązaniu do banku inwestycyjnego, którego upadek w 2008 roku zapoczątkował krach światowego systemu finansowego.

30-letni założyciel giełdy FTX Sam Bankman-Fried był jedną z twarzy branży kryptowalut. Zgromadził fortunę o wartości 26 mld dolarów. Coraz bardziej wartościowa FTX sponsorowała m.in. zespół Mercedesa w Formule 1, reklamowała się podczas finału ligi futbolu amerykańskiego Super Bowl i planowała wspólnie z Visą wprowadzić karty płatnicze powiązane z rachunkami swoich klientów.

Czytaj także: Czołowa giełda kryptowalut zbankrutowała, założyciel nie przyznaje się do zarzutów>>>

Bankman-Fried potajemnie przekazał około 10 mld dolarów aktywów klientów z FTX do swojego funduszu inwestycyjnego Alameda Research. Decyzja o wykorzystaniu miliardów dolarów należących do klientów FTX w celu sfinansowania ryzykownych inwestycji Alameda Research poprzedziła upadek giełdy. Chociaż Bankman-Fried zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą, 11 listopada spółka rozpoczęła w USA procedurę upadłościową.

W zgłoszeniu upadłości FTX wskazano, że w momencie składania wniosku spółka miała zobowiązania sięgające nawet 50 mld dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości