Hiszpan zdetronizował Gatesa. Jest najbogatszym człowiekiem na świecie

Ze świata

Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczykówtvn24
wideo 2/4

Amancio Ortega, hiszpański miliarder i właściciel koncernu odzieżowego, do którego należy m.in. sieć sklepów Zara wyprzedził Billa Gatesa i został najbogatszym człowiekiem na świecie.

Amancio Ortega jest właścicielem odzieżowego koncernu Inditex, a jego majątek szacowany jest na 85 mld dolarów. We wtorek akcje jego firmy wzrosły o 1 proc. dzięki czemu miliarder był już tylko 100 mln dolarów za Billem Gatesem, twórcą Microsoftu. W środę aktywa należące do Hiszpana znów zyskiwały na wartości. W efekcie Ortega wskoczył na pierwsze miejsce i wyprzedził o 200 mln dolarów Billa Gatesa. Tym samym stał się najbogatszym człowiekiem na ziemi.

Nie pierwszy raz

Ortega kolejny raz został uznany za najbardziej majętnego człowieka na naszej planecie. Pierwszy raz stało się to w październiku 2015 roku, ale biznesmen stracił pierwszą lokatę po zaledwie 24 godzinach. Później sytuacja powtórzyła się we wrześniu 2016 roku. Wtedy również z tronu zepchnął go Bill Gates. Obecny awans Amancia Ortegi to zasługa rosnącej wartości jego firmy, która tylko w ostatnim miesiącu powiększyła się o 1,2 mld dolarów. W tym samym czasie majątki Billa Gatesa oraz Jeffa Bezosa, właściciela Amazona, traciły na wartości.

Zbudował imperium

Najbogatszy obecnie człowiek na świecie był pracownikiem małego sklepu odzieżowego La Maja, kiedy w 1975 roku wraz z późniejszą żoną Rosalią Merą założył firmę Zara. Obecnie Zara to międzynarodowa sieć odzieżowa, która liczy ponad niemal 2 tys. sklepów na świecie. Do Inditeksu należą też takie marki jak: Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home and Uterqüe. Łącznie ma 5 tys. sklepów w 85 krajach na świecie.

Autor: msz//bgr / Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: fotopress/Getty Images