Meksykanie boją się prezydentury Trumpa. Wielu spodziewa się kryzysu

Ze świata


Ośmiu na dziesięciu Meksykanów przewiduje, że za prezydentury Donalda Trumpa bardzo prawdopodobny jest kryzys ekonomiczny w ich kraju - wynika z ankiety, której rezultat ogłoszono w piątek, w dniu zaprzysiężenia 45. prezydenta USA.

Również 80 proc. Meksykanów przewiduje spadek inwestycji w ich kraju wskutek zmian, jakie nastąpią w polityce USA wobec Meksyku. 73,6 proc. spodziewa się masowej deportacji imigrantów, 63 proc. - budowy muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej i 55,1 proc. - wypowiedzenia Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA).

Tematy kampanii prezydenckiej

Budowa muru granicznego na koszt Meksyku, którą zapowiedział Trump, i wyeliminowanie NAFTA były tematami, które powtarzały się w kampanii wyborczej kandydata republikanów.

77,3 proc. ankietowanych przez meksykański Gabinet Komunikacji Strategicznej uważa zmianę w Białym Domu za "w zasadzie niekorzystną" dla Meksyku, podczas gdy 14,4 proc. za "w zasadzie korzystną". 77,3 proc. obywateli Meksyku ma "złą lub bardzo złą" opinię o Trumpie, 6,1 proc. ma "dobrą", a zaledwie 0,7 proc. "bardzo dobrą" opinię o 45. prezydencie USA.

Zobacz: Donald Trump składa przysięgę (Film z 20.01.2017)

Autor: azb/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: