Kredyty będą jeszcze tańsze. Ale na obniżkę stóp poczekamy, aż odejdzie Marek Belka

Jerzy Żyżyńskiwikimedia/(CC BY-SA 3.0 PL) | Adrian Grycuk

- Za kilka miesięcy nowy prezes obejmie obowiązki i Rada Polityki Pieniężnej stanie w obliczu nowych czynników gospodarczych - uznał Jerzy Żyżyński, jeden z nowo powołanych członków Rady Polityki Pieniężnej. - Wciąż myślę, że cięcie jest pożądane. Nie uważam, że decyzja o obniżce byłaby możliwa lub celowa w najbliższych miesiącach – dodał.

- Choć zastąpiono już niemal wszystkich (pozostało wciąż dwóch spośród dziesięciu) członków zasiadających w Radzie Polityki Pieniężnej, polityka monetarna pozostanie w "w okresie przejściowym" do momentu, aż prezes Marek Belka zakończy swą kadencję z końcem czerwca - wynika ze słów Jerzego Żyżyńskiego, które padły w wywiadzie dla "Bloomberga" po zakończeniu spotkania RPP w zeszłym tygodniu. Było to dla niego pierwsze spotkanie rady od czasu nominacji.

Lepiej się wstrzymać

Okolicznością, która sugeruje, by wstrzymać decyzje o cięciach stóp, jest możliwy ekonomiczny wpływ nowego programu świadczeń rodzinnych Rodzina 500 plus oraz ewentualne zmiany dotyczące podatku bankowego.

Oddziaływanie tych reform będzie można ocenić dopiero w następnej projekcji inflacyjnej, która odbędzie się w lipcu.

Jakie skutki obniżki?

Stanowisko Żyżyńskiego rozczarowało wielu analityków i traderów, którzy od miesięcy obstawiają zakłady za tym, że należy spodziewać się dalszego luzowania polityki monetarnej.

Spowodowałoby to wpuszczenie większej ilości pieniądza do obiegu. Obniżka stóp procentowych stanowi także zachętę do zaciągania kredytów, które stają się wtedy znacznie tańsze. To dobra wiadomość dla tych, którzy zaciągnęli zobowiązania w polskiej walucie - miesięczna rata kredytu może być tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych.

Niższe stopy procentowe niosą za sobą także złe wiadomości: gorzej oprocentowane lokaty bankowe. Oszczędzanie na kontach bankowych przestanie być aż tak opłacalne. Może to stanowić także pokusę, by pieniądze z banków zabrać i zainwestować, bądź po prostu wydać.

Obserwując zachowania giełdowe w historii, można zauważyć pewne zależności pomiędzy obniżką stóp, a reakcjami parkietu. Niższe stopy spotykały się z optymizmem inwestorów, którzy "na hurra" kupowali akcje. Dalej, skutkowało to wzrostem głównych indeksów giełdowych. Dawało to nadzieje na umocnienie dynamiki wzrostu w dalszych kwartałach. Trudno ocenić, jak to będzie wyglądało dziś. Europejski Bank Centralny podjął podobną decyzję, ale nie przyniosła ona jednak żadnych skutków.

Obniżka stóp procentowych - zwłaszcza, jeśli będzie głębsza niż się przewiduje - może zaowocować osłabieniem złotego. Co to oznacza? Istnieje ryzyko, że inwestorzy zagraniczni przestaną się interesować Polską. Jest to dobra wiadomość dla eksporterów, którym słabsza waluta przyniesie pomnożenie zysków.

Najgłośniejszy z gołębi

Po tym jak Żyżyński dołączył do RPP, ekonomiści Goldman Sachs Group Inc. stwierdzili, że "wyraża on bardziej gołębie poglądy niż reszta nowych członków, co oznacza, że jego przystąpienie może umocnić gołębią stronę RPP". W nomenklaturze ekonomicznej "gołębiami" nazywa się tych bankierów i ekonomistów, którzy skłaniają się ku obniżaniu stóp procentowych.

Deflacja dalej trwa

Wraz z zawieszeniem finansowania zewnętrznego w marcu 2015 roku, roczna deflacja w Polsce nieoczekiwanie pogłębiła się do 0,9 proc. w marcu. Bank centralny przewiduje, że dalsze spadki cen będą kontynuowane w dłuższym terminie - licząc aż od połowy 1950 roku.

Decyzja o obniżce stóp procentowych w takich okolicznościach jest ryzykowna. Może bowiem skutkować dalszym pogłębianiem się deflacji. Jednorazowa obniżka cen (w myśl teorii racjonalnych oczekiwań) nie zostanie uznana za trwałą, a co za tym idzie wcale nie wpłynie na zmiany cen.

Eryk Łon, kolejny członek RPP, któremu przypisuje się przychylność ku obniżkom stóp procentowych, oświadczył, że zagłosuje za cięciem stóp w przypadku spowolnienia wśród głównych partnerów handlowych oraz w momencie, gdy zaistnieje ryzyko "uporczywej deflacji".

Rynki reagują

Komentarze Żyżyńskiego miały wpływ na zachowanie się walut. Złoty w poniedziałek popołudniu zyskał na wartości i umocnił się o 0,4 proc. dobijając do 4,2817 zł w parze do euro o godzinie 16.47 w Warszawie.

Komentarze, które pojawiają się także ze strony innych polityków i wyrażają wątpliwości dotyczące pogłębienia dalszego rozluźniania powodują, że traderzy ochładzają swoje oczekiwania co do pojawienia się tzw. "stymulusa".

Zmienić mandat NBP

Nawet, jeśli wydaje się, że Żyżyński optuje za dalszym luzowaniem polityki monetarnej, sugeruje on przyjęcie bardziej dalekosiężnej wizji. Zwraca uwagę na ograniczenia narzędzi stosowanych przez bank centralny, które mogłyby pomóc w naprawie polskiej gospodarki. Żyżyński uważa, że potrzebna jest debata o zmianie mandatu NBP.

- Jeśli by to zależało ode mnie, próbowałbym to zrobić na odwrót - stwierdził. - Nie ma to nic wspólnego z jego (red. NBP) niezależnością. Bank nie musi być narzędziem w rękach rządu. Powinien raczej wspierać wzrost gospodarczy - ocenił członek RPP. Wzrost PKB wyniósł ponad 3 proc. w 2014 i 2014 roku. Teraz NBP przewiduje, że będzie to dodatkowe 3,8 proc w tym i kolejnym roku. Zdaniem Żyżyńskiego to nie wystarczy, ponieważ Polska potrzebuje wyniku na poziomie przynajmniej 5 proc., by móc dorównać członkom tzw. starej UE. Zdaniem Żyżyńskiego dla banku centralnego, wzrost PKB powinien być "najważniejszym elementem, ważniejszym niż inflacja, zwłaszcza, w globalnym środowisku dezinflacji i spowolnienia gospodarek".

Stopy w Europie w dół. Złoty mocno zyskuje
Stopy w Europie w dół. Złoty mocno zyskujeTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia/(CC BY-SA 3.0 PL) | Adrian Grycuk

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP