Kredyty będą jeszcze tańsze. Ale na obniżkę stóp poczekamy, aż odejdzie Marek Belka

Jerzy Żyżyńskiwikimedia/(CC BY-SA 3.0 PL) | Adrian Grycuk

- Za kilka miesięcy nowy prezes obejmie obowiązki i Rada Polityki Pieniężnej stanie w obliczu nowych czynników gospodarczych - uznał Jerzy Żyżyński, jeden z nowo powołanych członków Rady Polityki Pieniężnej. - Wciąż myślę, że cięcie jest pożądane. Nie uważam, że decyzja o obniżce byłaby możliwa lub celowa w najbliższych miesiącach – dodał.

- Choć zastąpiono już niemal wszystkich (pozostało wciąż dwóch spośród dziesięciu) członków zasiadających w Radzie Polityki Pieniężnej, polityka monetarna pozostanie w "w okresie przejściowym" do momentu, aż prezes Marek Belka zakończy swą kadencję z końcem czerwca - wynika ze słów Jerzego Żyżyńskiego, które padły w wywiadzie dla "Bloomberga" po zakończeniu spotkania RPP w zeszłym tygodniu. Było to dla niego pierwsze spotkanie rady od czasu nominacji.

Lepiej się wstrzymać

Okolicznością, która sugeruje, by wstrzymać decyzje o cięciach stóp, jest możliwy ekonomiczny wpływ nowego programu świadczeń rodzinnych Rodzina 500 plus oraz ewentualne zmiany dotyczące podatku bankowego.

Oddziaływanie tych reform będzie można ocenić dopiero w następnej projekcji inflacyjnej, która odbędzie się w lipcu.

Jakie skutki obniżki?

Stanowisko Żyżyńskiego rozczarowało wielu analityków i traderów, którzy od miesięcy obstawiają zakłady za tym, że należy spodziewać się dalszego luzowania polityki monetarnej.

Spowodowałoby to wpuszczenie większej ilości pieniądza do obiegu. Obniżka stóp procentowych stanowi także zachętę do zaciągania kredytów, które stają się wtedy znacznie tańsze. To dobra wiadomość dla tych, którzy zaciągnęli zobowiązania w polskiej walucie - miesięczna rata kredytu może być tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych.

Niższe stopy procentowe niosą za sobą także złe wiadomości: gorzej oprocentowane lokaty bankowe. Oszczędzanie na kontach bankowych przestanie być aż tak opłacalne. Może to stanowić także pokusę, by pieniądze z banków zabrać i zainwestować, bądź po prostu wydać.

Obserwując zachowania giełdowe w historii, można zauważyć pewne zależności pomiędzy obniżką stóp, a reakcjami parkietu. Niższe stopy spotykały się z optymizmem inwestorów, którzy "na hurra" kupowali akcje. Dalej, skutkowało to wzrostem głównych indeksów giełdowych. Dawało to nadzieje na umocnienie dynamiki wzrostu w dalszych kwartałach. Trudno ocenić, jak to będzie wyglądało dziś. Europejski Bank Centralny podjął podobną decyzję, ale nie przyniosła ona jednak żadnych skutków.

Obniżka stóp procentowych - zwłaszcza, jeśli będzie głębsza niż się przewiduje - może zaowocować osłabieniem złotego. Co to oznacza? Istnieje ryzyko, że inwestorzy zagraniczni przestaną się interesować Polską. Jest to dobra wiadomość dla eksporterów, którym słabsza waluta przyniesie pomnożenie zysków.

Najgłośniejszy z gołębi

Po tym jak Żyżyński dołączył do RPP, ekonomiści Goldman Sachs Group Inc. stwierdzili, że "wyraża on bardziej gołębie poglądy niż reszta nowych członków, co oznacza, że jego przystąpienie może umocnić gołębią stronę RPP". W nomenklaturze ekonomicznej "gołębiami" nazywa się tych bankierów i ekonomistów, którzy skłaniają się ku obniżaniu stóp procentowych.

Deflacja dalej trwa

Wraz z zawieszeniem finansowania zewnętrznego w marcu 2015 roku, roczna deflacja w Polsce nieoczekiwanie pogłębiła się do 0,9 proc. w marcu. Bank centralny przewiduje, że dalsze spadki cen będą kontynuowane w dłuższym terminie - licząc aż od połowy 1950 roku.

Decyzja o obniżce stóp procentowych w takich okolicznościach jest ryzykowna. Może bowiem skutkować dalszym pogłębianiem się deflacji. Jednorazowa obniżka cen (w myśl teorii racjonalnych oczekiwań) nie zostanie uznana za trwałą, a co za tym idzie wcale nie wpłynie na zmiany cen.

Eryk Łon, kolejny członek RPP, któremu przypisuje się przychylność ku obniżkom stóp procentowych, oświadczył, że zagłosuje za cięciem stóp w przypadku spowolnienia wśród głównych partnerów handlowych oraz w momencie, gdy zaistnieje ryzyko "uporczywej deflacji".

Rynki reagują

Komentarze Żyżyńskiego miały wpływ na zachowanie się walut. Złoty w poniedziałek popołudniu zyskał na wartości i umocnił się o 0,4 proc. dobijając do 4,2817 zł w parze do euro o godzinie 16.47 w Warszawie.

Komentarze, które pojawiają się także ze strony innych polityków i wyrażają wątpliwości dotyczące pogłębienia dalszego rozluźniania powodują, że traderzy ochładzają swoje oczekiwania co do pojawienia się tzw. "stymulusa".

Zmienić mandat NBP

Nawet, jeśli wydaje się, że Żyżyński optuje za dalszym luzowaniem polityki monetarnej, sugeruje on przyjęcie bardziej dalekosiężnej wizji. Zwraca uwagę na ograniczenia narzędzi stosowanych przez bank centralny, które mogłyby pomóc w naprawie polskiej gospodarki. Żyżyński uważa, że potrzebna jest debata o zmianie mandatu NBP.

- Jeśli by to zależało ode mnie, próbowałbym to zrobić na odwrót - stwierdził. - Nie ma to nic wspólnego z jego (red. NBP) niezależnością. Bank nie musi być narzędziem w rękach rządu. Powinien raczej wspierać wzrost gospodarczy - ocenił członek RPP. Wzrost PKB wyniósł ponad 3 proc. w 2014 i 2014 roku. Teraz NBP przewiduje, że będzie to dodatkowe 3,8 proc w tym i kolejnym roku. Zdaniem Żyżyńskiego to nie wystarczy, ponieważ Polska potrzebuje wyniku na poziomie przynajmniej 5 proc., by móc dorównać członkom tzw. starej UE. Zdaniem Żyżyńskiego dla banku centralnego, wzrost PKB powinien być "najważniejszym elementem, ważniejszym niż inflacja, zwłaszcza, w globalnym środowisku dezinflacji i spowolnienia gospodarek".

Stopy w Europie w dół. Złoty mocno zyskuje
Stopy w Europie w dół. Złoty mocno zyskujeTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia/(CC BY-SA 3.0 PL) | Adrian Grycuk

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+