Nowy odcinek S3 otwarty. Pierwsze samochody już na trasie

Z kraju

Wojewoda lubuski o nowym odcinku S3tvn24
wideo 2/5

Kierowcy mogą już jechać drugą jezdnią S3 od węzła Zielona Góra Północ do węzła Niedoradz w województwie lubuskim. Odcinek o długości 13,3 kilometra został otwarty w piątek.

Inwestycja warta 211 milionów złotych była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

- Odcinek bardzo ważny nie tylko dla Zielonej Góry, bo jest to odcinek Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego, który się zaczyna w Południowej Szwecji a kończy w Północnych Włoszech. To jest bardzo ważna inwestycja również dla całego regionu - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

- My cieszymy się również dlatego, że każde otwarcie takiego odcinka drogi ekspresowej, to poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zawsze na takich odcinkach jest mniej wypadków - dodał.

Druga jezdnia

W ramach inwestycji powstała wschodnia jezdnia S3, a także wymieniono nawierzchnię i dostosowano organizację ruchu na istniejącej już zachodniej jezdni. Istotnym elementem inwestycji dla mieszkańców Zielonej Góry była budowa tak zwanego łącznika o długości około 1,5 km między węzłem Zielona Góra Północ na S3 a rondem na drodze nr 282 we wschodniej części miasta. Koszt jego budowy pokryły po połowie miasto Zielona Góra i GDDKiA.

Rzecznik zielonogórskiego oddziału GDDKiA Anna Jakubowska zapowiadała w czwartek, że jeszcze w tym roku planowany jest do oddania kierowcom ostatni fragment S3 w województwie lubuskim, na którym powstaje druga jezdnia, od węzła Niedoradz do węzła Nowa Sól Południe o długości ponad 17 km. - Jedynym wąskim gardłem na trasie S3 od Szczecina do Bolkowa pozostanie wówczas odcinek od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ (województwo dolnośląskie) o długości około 14,4 km, na którym trwają obecnie prace budowlane. Do zakończenia pozostał także most na Odrze na wysokości Cigacic, którego oddanie do ruchu planowane jest w drugiej połowie 2019 roku - powiedziała rzecznik.

Trasa S3

W minionych miesiącach GDDKiA udostępniła kierowcom ponad 100 km S3 w województwach lubuskim i dolnośląskim. Dalsze odcinki S3 będą powstawać sukcesywnie zarówno na północnym jak i południowym fragmencie drogi.

Między Szczecinem a Świnoujściem w realizacji jest obecnie ponad 40 km trasy na odcinkach Brzozowo - Miękowo i Miękowo - Rzęśnica, a w przygotowaniu kolejnych 35 km między Świnoujściem a Troszynem (województwo zachodniopomorskie).

Biegnąca wzdłuż zachodniej granicy Polski blisko 500-kilometrowa droga ekspresowa S3 to element Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego będąca częścią europejskiej trasy E65 o łącznej długości około 3950 km, łączącej szwedzkie Malmo z greckim Chania na Krecie.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter - @GDDKiA_ZG