Wzrosła zdolność kredytowa rodzin

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP
wideo 2/4
NBPGlapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych

Banki we wrześniu są skłonne udzielić kredytu mieszkaniowego na kwotę o 4 tysiące złotych większą niż w sierpniu, a zdolność kredytowa przeciętnej rodziny wzrosła o 0,9 procent - wynika z obliczeń HRE Investments. Nie jest to imponujący wzrost i za wcześnie na wskazanie zmiany trendu - przyznali analitycy.

Z ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wynika, że banki skłonne byłyby pożyczyć we wrześniu przeciętnej rodzinie na zakup mieszkania 417 tysięcy złotych - o 4 tysiące złotych więcej niż w sierpniu. Wyliczenia te dotyczą trzyosobowej rodziny, w której dwie osoby pracują i każda z nich zarabia równowartość średniej krajowej (łącznie 9064 zł netto). Wyjaśniono, że w ciągu miesiąca zdolność kredytowa przeciętnej rodziny wzrosła o 0,9 procent. - Nie jest to imponujący wzrost, ale trzeba pamiętać, że przez ostatnich kilka miesięcy mieliśmy do czynienia z postępującą erozją zdolności kredytowej - ocenili Oskar Sękowski i Bartosz Turek, cytowani w piątkowej informacji HRE Investments.

"Obecnie ta sama rodzina może pożyczyć o 40 procent mniej niż rok temu"

Eksperci powołując się na dane z września ubiegłego roku, czyli przed początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych, gdzie przeciętna rodzina mogła zadłużyć się na zakup mieszkania na 700 tysięcy złotych, zauważyli, że obecnie ta sama rodzina może pożyczyć o 40 procent mniej. Analitycy przyznali, że jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu, "ale już dwa badania z rzędu sugerują zmianę pozytywną z punktu widzenia potencjalnych nabywców mieszkań".

W ocenie HRE może być ona kontynuowana, jeśli Rada Polityki Pieniężnej faktycznie przestanie podnosić stopy procentowe, a wynagrodzenia będą dalej rosły.

Zdolność kredytowa różna w poszczególnych bankach

Głównym powodem wyższej zdolności kredytowej w tym miesiącu są wynagrodzenia - zwrócili uwagę Sękowski i Turek. - Wynagrodzenie brane pod uwagę we wrześniowym badaniu było o prawie 12 procent wyższe niż przed rokiem i o prawie 1,3 procent wyższe niż w badaniu sprzed miesiąca - wskazali.

Zastrzegli, że zdolność kredytowa potrafi być różna w poszczególnych bankach. W opracowaniu podano, że są banki, które przykładowej rodzinie chciałyby pożyczyć na zakup mieszkania od 435 do prawie 470 tysięcy złotych, ale są też takie, które skłonne byłyby pożyczyć około 367 tysięcy złotych.

Analitycy zwrócili uwagę, że w bieżącym miesiącu zmalały jednak różnice pomiędzy deklarowanymi przez banki poziomami zdolności kredytowej przykładowej rodziny. Miesiąc temu rozbieżność między skrajnymi ofertami dla przykładowej rodziny wynosiła ponad 224 tysiące złotych. We wrześniu różnica ta zmniejszyła się do niewiele ponad 100 tysięcy złotych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości