Oto zyski z prostytucji, narkotyków i przemytu papierosów. Sutenerzy zarobili mniej

Z kraju

Prostytucja wliczana do PKB? GUS poda wpływ "szarej strefy"TVN24 BiS
wideo 2/4

O 140 mln zł - o tyle spadły w 2015 roku zarobki sutenerów i ochroniarzy z branży erotycznej - policzył Główny Urząd Statystyczny. Jeszcze bardziej skurczyły się zyski z narkotyków. Nadal nielegalna działalność stanowi 0,3 procent polskiego produktu krajowego brutto.

Sutenerzy i ochroniarze kobiet trudniących się nierządem zarobili w 2015 roku blisko 720 mln złotych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ich łączne dochody w porównaniu z 2014 rokiem spadły o 16 proc., czyli o 140 mln złotych.

Spadek zarobków sutenerów można wiązać z tym, że coraz mniej osób uprawia "najstarszy zawód świata" na miejskich ulicach, przy trasach czy w agencjach towarzyskich. Wraz z upowszechnieniem się internetu dużo łatwiej jest nawiązać bezpośredni kontakt (z pominięciem ochroniarzy i sutenerów). Darmowe strony internetowe z pornografią także mogą wpływać na spadek zysków z prostytucji.

Spadek w narkotykach

Inną nielegalną częścią gospodarki, którą bada GUS, są dochody uzyskiwane przez "branżę" narkotykową. W 2014 roku jej przedstawiciele zarobili ponad 7,56 mld złotych. Rok później ich dochody drastycznie spadły do 2,87 mld zł. Oznacza to spadek rok do roku wyniósł aż o 62 proc.

Udział w PKB przemytu papierosów spadł nieznacznie, a ze względu na to, że samo PKB w 2015 roku jest wyższe niż w 2014 roku, to dochody osób czerpiących zyski z przemytu papierosów wzrosły z 2,23 do 2,40 mld złotych.

GUS od 2014 roku zaczął wliczać dochody z działalności nielegalnej do produktu krajowego brutto, bo takie zalecenia wydał Eurostat, czyli europejskie biuro statystyczne. W 2015 roku łącznie wyniosły one blisko 5,4 mld zł.

Do oszacowań GUS wykorzystuje dane ze źródeł zewnętrznych, czyli m.in. raportów ośrodków naukowych i instytucji badawczych, danych policji, informacji z ministerstw oraz międzynarodowych instytucji powołanych do monitorowania i zwalczania przestępczości.

Szacunki rozmiarów szarej gospodarki i działalności nielegalnej w tworzeniu PKB w latach 2012-2015GUS

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock