Dwie duże sieci zapowiadają zmiany w funkcjonowaniu sklepów

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0TVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0

Auchan i Lidl zapowiadają zamknięcie wszystkich sklepów w niedziele niehandlowe od 6 lutego 2022 roku. Jak wskazali przedstawiciele sieci Auchan, zmiany dotyczące funkcjonowania placówek są zgodne z nowelizacją ustawy o zakazie handlu, która wejdzie w życie na początku przyszłego miesiąca. Wcześniej zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe zapowiadali przedstawiciele sieci Kaufland, Netto oraz Carrefour.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje katalog 32 wyłączeń, z których jeden dotyczy placówek pocztowych. W 2021 roku mieliśmy swoisty wysyp umów zawieranych między firmami kurierskimi a sieciami handlowymi. W efekcie w kolejnych sklepach zaczęto wprowadzać usługi kurierskie, a sieci zaczęły otwierać swoje sklepy w niedziele niehandlowe.

Do tej pory w niedziele niehandlowe działały placówki (wszystkie lub część, w zależności od sieci) działające w ramach sieci m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Netto, Carrefour Polska oraz Auchan.

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia 2022 roku będzie pierwsza w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Z kolei następna niedziela, 6 lutego będzie pierwszą po wejściu w życie nowelizacji przepisów. Od 1 lutego 2022 roku zaczną bowiem obowiązywać zmiany, które w założeniu mają uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, będzie możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Auchan i Lidl a zakaz handlu w niedziele

Zmiany w funkcjonowaniu swoich sklepów zapowiedziała sieć Auchan Retail Polska. "Od 6 lutego 2022 r. wszystkie sklepy Auchan na terenie Polski będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe (30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia)" - czytamy w komunikacie. Wynika z tego, że Auchan od 6 lutego planuje zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe.

"Zmiany dotyczące otwarć sklepów oraz wprowadzonych przez Auchan usług są zgodnie z wchodzącą w życie 1 lutego 2022 r. zmianą Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" - dodała firma w komunikacie.

Jednocześnie wskazano, że usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami firmą Pointpack oraz Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu. Sieć przekazała, że w niedziele niehandlowe, od 6 lutego br. funkcjonować będzie sklep internetowy.

Swoje sklepy w niedziele niehandlowe zamknie również Lidl Polska. "Zawsze działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego od 1 lutego 2022 r. sklepy Lidl Polska będą czynne od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe" - czytamy w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

Sieci zapowiadają zmiany

Wcześniej zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe - po wejściu w życie nowelizacji - zapowiedziała sieć Kaufland. Jednocześnie zastrzegła, że sieć będzie się przyglądała działaniom konkurencji. "Jesteśmy przy tym zdania, że regulacje prawne powinny być transparentne i równe dla wszystkich uczestników rynku, dlatego jeżeli konkurencja nadal będzie stosować rozwiązania pozwalające na prowadzenie handlu 7 dni w tygodniu, nasza sieć może być ponownie zmuszona do podjęcia podobnych kroków" - poinformowała TVN24 Biznes Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Netto Polska - jak wynikało z przesłanej nam odpowiedzi - również planuje zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Z kolei biuro prasowe Carrefour Polska zapowiedziało, że na obecną chwilę sieć "nie przewiduje otwarcia sklepów własnych w niedziele po wejściu w życie nowelizacji ustawy".

Biuro prasowe sieci Biedronka poinformowało, że sieć "bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa, co do zasady jednak nie komentuje ustawodawstwa". Poprosiliśmy przedstawicieli sieci Biedronka o doprecyzowanie, czy to oznacza, że sklepy, które są obecnie otwierane w niedziele niehandlowe, będą zamknięte w niedziele niehandlowe po 1 lutego. Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

PAP

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości