TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w funkcjonowaniu sklepów od lutego. Za złamanie przepisów grożą kary finansowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0TVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0

W najbliższy wtorek, 1 lutego wejdą zmiany w zakazie handlu w niedziele, które mają uszczelnić obowiązujące do tej pory przepisy. Kontrole przestrzegania przepisów zapowiada Państwowa Inspekcja Pracy. Przedsiębiorcom, którzy się nie dostosują, będą groziły kary nawet do 100 tysięcy złotych. Największe sieci już zapowiedziały zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe po wejściu w życie nowelizacji.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje katalog 32 wyłączeń, z których jeden dotyczy placówek pocztowych. W 2021 roku mieliśmy swoisty wysyp umów zawieranych między firmami kurierskimi a sieciami handlowymi. W efekcie w kolejnych sklepach zaczęto wprowadzać usługi kurierskie, a sieci zaczęły otwierać swoje sklepy w niedziele niehandlowe.

Od wtorku, 1 lutego 2022 roku zaczną jednak obowiązywać zmiany, które w założeniu mają uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, będzie możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - kontrole w sklepach

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że będą kontynuowane, realizowane od 2018 roku, kontrole przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ich celem - jak wyjaśniono - będzie dokonanie oceny stanu przestrzegania przepisów, eliminowanie przypadków powierzania pracownikom i zatrudnionym pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w dni wskazane w ustawie.

Departament Prawny GIP poinformował nas, że działania będą miały charakter interwencyjny, co oznacza, że nie określono planowanej liczby kontroli.

"Typowanie sklepów do kontroli następować będzie w oparciu o rozpoznanie przeprowadzone przez inspektorów pracy, zgłoszone skargi dotyczące łamania zakazów określonych przywołaną ustawą, a także informacje medialne. W pierwszej kolejności kontroli poddawane będą placówki, w których nieprzestrzeganie przepisów w omawianym zakresie ujawniono w poprzednich kontrolach" - wyjaśniono.

Kary za złamanie zakazu handlu w niedziele

Przedsiębiorcom grożą kary w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Do tej pory taka groziła za powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta.

To zmieni się jednak po wejściu w życie nowelizacji.

"Zgodnie z art. 10 ust. 3 (przepis będzie obowiązywał od 1 lutego 2022 r.) tej samej karze będzie podlegała osoba, która wbrew obowiązkowi określonemu w art. 6 ust. 3 nie prowadzi ewidencji miesięcznego przychodu placówki albo tę ewidencję prowadzi w sposób niezgodny z przepisami wydanymi na podstawie art. 6 ust. 6 przywołanej ustawy" - przekazał Departament Prawny GIP.

Zakaz handlu w niedziele - sklepy jako placówki pocztowe

Do tej pory w niedziele niehandlowe działały placówki (wszystkie lub część, w zależności od sieci) działające w ramach sieci m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Netto, Carrefour Polska oraz Auchan. W najbliższą niedzielę, 30 stycznia 2022 roku będzie pierwsza w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Z kolei następna niedziela, 6 lutego będzie pierwszą po wejściu w życie nowelizacji przepisów.

Przedstawiciele sieci Lidl, Auchan, Kaufland, Netto oraz Carrefour zapowiedzieli zamknięcie sklepów w niedziele niehandlowe po 1 lutego.

Biuro prasowe sieci Biedronka poinformowało, że sieć "bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa, co do zasady jednak nie komentuje ustawodawstwa". Poprosiliśmy przedstawicieli sieci Biedronka o doprecyzowanie, czy to oznacza, że sklepy, które są obecnie otwierane w niedziele niehandlowe, będą zamknięte w niedziele niehandlowe po 1 lutego. Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Pytania wysłaliśmy również do przedstawicieli sieci Aldi.

PAP

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości