Z kraju

Chcą kar dla spoilerów. "Rujnowane doznania milionów widzów"

Z kraju

ShuttershockWłosi nie chcą rozpowszechniania informacji o zakończeniu filmów

We Włoszech trwa zbiórka podpisów pod petycją o uznanie za przestępstwo rozpowszechnianie informacji o zakończeniu filmów i seriali telewizyjnych. Dla miłośników kina i telewizji, podkreśla się, jest to prawdziwa zmora.

Media zauważają, że taki apel wielu telewidzów i kinomanów od dawna chciało podpisać, ale nikt nie miał dotąd odwagi, by z nim wystąpić. Dotyczy on tzw. spoilerów, czyli informacji o szczegółach zakończenia filmów, publikowanych w portalach społecznościowych i stronach internetowych.

O liście

List z inicjatywą wprowadzenia zakazu ujawniania tych informacji pojawił się w internecie, na platformie, na której zbierane są podpisy pod obywatelskimi petycjami i projektami ustaw. "Plaga spoilerów w sieci szerzy się w niekontrolowany sposób rujnując doznania milionów widzów. Nadszedł moment, by wydać przepisy prawa w reakcji na ten problem społeczny" - podkreślono w odezwie grupy internautów. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem i poparciem. Na początku tego roku z czołówek włoskiej prasy przez wiele dni nie schodził incydent, do jakiego doszło podczas nocy sylwestrowej w telewizji publicznej RAI. W trakcie transmisji z koncertu wśród wyświetlanych SMS-ów od widzów z życzeniami noworocznymi znalazł się i taki, w którym wyjawiony został finał najnowszej części filmu "Gwiezdne wojny", która wchodziła wtedy na ekrany. Uznano to wtedy za naruszenie obowiązujących, choć niepisanych, zasad.

Zobacz rozmowę o najnowszych propozycjach kinowych z Marcinem Cisowskim z Moviemag.pl (04.06.2016):

Na co do kina? Sprawdź nasze propozycje
Na co do kina? Sprawdź nasze propozycjeTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock

Pozostałe wiadomości