Ile kosztuje węgiel? Czy jest dostępny? Sprawdzamy

Źródło:
TVN24 Biznes
Horbacz o dodatku węglowym
Horbacz o dodatku węglowymTVN24
wideo 2/12
Horbacz o dodatku węglowymTVN24

Rząd szykuje dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych, żeby częściowo zrekompensować wysokie ceny surowca. Jednak kolejnym problemem może okazać się dostępność węgla na składach. Sprawdzamy, czy można obecnie kupić węgiel, a jeśli tak, po jakiej cenie.

Kłopoty z dostępnością węgla. "Na szczęście sprzedajemy jeszcze piasek i kamienie"

- Jest bardzo ciężko. Węgla nie mamy już od półtora miesiąca - mówi portalowi tvn24.pl współwłaściciel składu węgla w Małopolsce.

- Na szczęście sprzedajemy jeszcze piasek i kamienie, więc jakoś sobie radzimy. Ale jak ktoś handluje tylko węglem, to jest masakra. Nigdy nie było takiego problemu. Zdarzały się w poprzednich latach pojedyncze przestoje, gdy w jakiejś kopalni zdarzały się wypadki, ale nawet wtedy brak dostaw trwał ze trzy tygodnie. Dziś (20 lipca - red.) dowiedziałem się, że w sierpniu też węgla nie będzie - dodaje.

Jak mówi, codziennie otrzymuje "po 100-150 telefonów z pytaniami o możliwość zakupu węgla". - Jak tak dalej pójdzie, ci ludzie będą czekać na opał do zimy i nie wiadomo, czy w ogóle go dostaną. Gdyby składy mogły kupować węgiel bezpośrednio z kopalni, a nie od pośredników, problem byłby mniejszy. A oni sprzedają węgiel za granicę i ustalają wysokie ceny, choć z kopalń kupują tanio - wyjaśnia.

- Ostatnia cena, po jakiej sprzedawaliśmy węgiel, to jakieś półtora tysiąca złotych za tonę. W poprzednich latach było oczywiście taniej. A teraz? Widziałem ostatnio ekogroszek sprzedawany za trzy tysiące złotych. Diler twierdził, że to okazja - opowiada współwłaściciel składu węgla w Małopolsce.

- U nas zostały resztki, które starczą pewnie do końca tygodnia. Mamy umowę z PGG (Polską Grupą Górniczą) do końca lipca, a potem będziemy najprawdopodobniej sprowadzać zza granicy. Przez ostatni rok handlowaliśmy wyłącznie polskim węglem, dlatego te ceny nie były jeszcze tak wywindowane. Rok temu było to 800 złotych, potem tysiąc, teraz sprzedajemy po 1300-1400 złotych za tonę. Węgla na pewno braknie. Na razie gasimy pożary, ale niedługo będzie naprawdę ciężko. To, co nam zostało, sprzedajemy właściwie tylko naszym stałym klientom. Niektórzy pytają, czy mamy - chcą nawet dopłacać po 500 złotych i więcej, żeby tylko im sprzedać - relacjonuje inny właściciel składu z Małopolski.

Zapasy węgla na ukończeniu. "We wrześniu spodziewamy się kryzysu"

- Na tę chwilę jeszcze dysponujemy pewnymi zapasami węgla. Za tonę workowanego węgla trzeba u nas zapłacić 3000 złotych. Bez worków, luzem, 50 złotych taniej - dowiadujemy się ze składu w Toruniu.

Z kolei jeden z bydgoskich składów "w tej chwili ma węgiel na stanie, ale są to bardziej końcówki". - Jeśli chodzi natomiast o hurt, to z dostępnością jest niezwykle ciężko teraz. Za tonę węgla trzeba u nas zapłacić od 2700 złotych do 3200 złotych - informuje.

- We wrześniu spodziewamy się kryzysu. Aktualnie, dysponujemy jeszcze węglem, ale to tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się problemy. Za tonę trzeba u nas zapłacić w granicach 2800-2900 złotych - słyszymy w jednym ze składów węgla w Grudziądzu.

"Mamy trochę węgla, ale nie jest go dużo"

- Mamy trochę węgla, ale nie jest go dużo. Mamy "orzecha" z polskich kopalni, który jest bardzo drogi. Kosztuje 2800 zł za tonę. Ekogroszku już nie mamy, jest tylko trochę groszku workowanego. Zainteresowanie jest ogromne, wczoraj (19 lipca) miałam z 50 telefonów i cały czas ludzie dzwonią. Dzisiaj jest podobnie. Cały czas idzie sprzedaż, a my mieliśmy być z mężem do końca lipca na urlopie - mówi nam właścicielka skupu węgla w Zgierzu.

Z kolei właściciel składu z Kutna informuje, że ma "jeszcze na placu węgiel", i jest to "na oko około 50-60 ton". - Obecnie cena za tonę to 3000 złotych. Na razie nie ściągamy nic nowego. Dostaję ofertę na miał za 2700 zł - mi się to nie opłaca. Ceny są horrendalne. Ludzie poszli po rozum do głowy po tych bredniach, które opowiada rząd. Chcą się zabezpieczyć i kupują tonę czy dwie, żeby przetrwać początek sezonu - twierdzi mężczyzna.

- Mamy węgiel gruby - polski po 2250 złotych. Jest też rosyjski - jeszcze sprzed 16 kwietnia, sprzed embarga. Gruby i drobny kosztuje 2450 złotych za tonę. Ekogroszki mam w tej chwili: kolumbijski i rosyjski. Polski skończył się wczoraj (19 lipca) - mówi właściciel składu węgla w Łowiczu.

Wysokie ceny węgla. "Klienci jak słyszą taką kwotę, wahają się"

- Węgiel jest dostępny na portach w Szczecinie, Gdańsku. Ale cena jest wysoka, ponad 3000 złotych. Klienci jak słyszą taką kwotę, wahają się. Szczególnie, że rząd obiecuje dopłaty. Mam pozamawiany węgiel u dostawców, dilerów, obiecują coś załatwić, ale termin dostawy jest trudny do określenia. Ostatnia cena jaką mieliśmy - węgla importowanego - wahała się między 2500 a 2800 złotych - wyjaśnia przedstawiciel składu z Zielonej Góry.

Dodaje, że "na placu ma końcówkę ekogroszku i węgla grubego", przy czym "ludzie biorą po trochę po worku-dwa". - Węgiel zdrożał o 300-400 procent i klientom ciężko wyłożyć takie kwoty - podkreśla.

W zeszłym roku 500 ton węgla, teraz 100

Właściciel skład opału w Lublinie informuje, że ma obecnie około 100 ton węgla. - Kupiliśmy to jeszcze w maju. Biorąc pod uwagę średnią sprzedaż, taki zapas wystarczy na około tydzień. W zeszłym roku mieliśmy w lipcu około 500 ton - wyjaśnia.

Dodaje, że tona kosztuje w sprzedaży detalicznej około trzy tysiące złotych. – Na razie trudno powiedzieć, kiedy uda nam się uzupełnić zapas. Kopalnie z tego co wiem, nie sprzedają obecnie węgla – informuje. 

Z kolei składy w Szczecinie i okolicach oferują węgiel w cenie 2500-2800 złotych za tonę.

Czytaj więcej: Węglowy problem, o którym nikt nie mówi głośno. "Funkcjonuje od zeszłego roku"

Autorka/Autor:FC, bp, pk, mm, ng, tm, kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok można dokonać tylko do 20 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formalności dopełnić muszą przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak jednak zwraca uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, taki obowiązek mają także niektóre osoby nieprowadzące obecnie firmy.

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie procesy rekrutacyjne na niektóre stanowiska wydłużyły się nawet o kilka tygodni. Niekorzystne zmiany widać szczególnie w sektorze IT, na czele z programistami, którzy do niedawna przebierali w ofertach pracy - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita"

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim.

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP