W tych miejscach możesz utknąć w korkach. Wakacyjne utrudnienia na polskich drogach

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/6

Objazdy oraz ograniczenia prędkości, a w efekcie korki. To utrudnienia, na które w związku z prowadzonymi remontami oraz budową dróg mogą napotkać kierowcy planujący wakacyjne podróże samochodem po Polsce.

Na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad widnieje lista ponad 400 aktualnych utrudnień na polskich drogach. Wybraliśmy najważniejsze z nich i podzieliliśmy na pięć grup w zależności od regionu: Północ, Zachód, Centrum, Wschód i Południe.

Północ

S6 i DK nr 6

W związku z prowadzonymi inwestycjami na ograniczenia prędkości muszą przygotować się kierowcy podróżujący S6 i drogą krajową nr 6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Maksymalnie 40 km/h pojedziemy na odcinku 1,2 km w okolicach Nowogardu. Powodem jest budowa obwodnicy miasta. Na odcinku o długości 2,3 km między Goleniowem a Żółwią Błocią obowiązuje zaś ograniczenie prędkości do nawet 30 km/h.

W związku z budową ekspresówki do końca roku maksymalnie 60 km/h można jechać na odcinku o długości 3,5 km między Glewicami a Redostowem. Ograniczenia prędkości obowiązują także na odcinkach: Kikorze-Olchowo, Wojcieszyn-Żabowo, Żabowo-Wyszogóra, Płoty-Pniewo, Modlimowo-Wicimice oraz Pniewo-Wicimice.

W województwie pomorskim w okolicach Wejherowa do końca lipca potrwa modernizacja skrzyżowania dróg powiatowych.

S3

Z powodu przebudowy autostrady ograniczenie prędkości do 70 km/h jest wprowadzone na odcinku od długości 4,6 km między węzłem Rzęśnica a węzłem Dąbie w województwie zachodniopomorskim. Utrudnienie ma obowiązywać do 31 lipca.

S5

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie GDDKiA, do końca roku potrwa budowa drogi S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Chodzi o odcinki między Świeciem a Dworzyskiem, a także Morskiem a Świeciem - o łącznej długości 13,2 km. Z tego powodu kierowcy muszą liczyć się z ograniczeniami prędkości.

S7

Spowolnienie ruchu do pierwszych dni lipca wystąpi na odcinkach S7 w województwie warmińsko-mazurskim.

Inwentaryzacja bramownic, która powoduje zajęcie części prawego pasa, jest prowadzona na odcinku o długości 35,7 km między Pasłękiem a Miłomłynem, na odcinku o długości 2,8 km między Komorowem Żuławskim a Bogaczewem, a także na odcinku o długości 19 km między Pawłowem a Załuskami.

To jednak nie koniec. Inwentaryzacja jest także prowadzona na odcinku o długości 51 km między Elblągiem a Grzechotkami w ciągu drogi krajowej nr 22.

DK nr 7

Objazdy obowiązują w województwie pomorskim na odcinku drogi krajowej numer 7 o długości 19,7 km między Cedrami Małymi a Nowym Dworem Gdańskim. Utrudnienia potrwają do 9 października.

W związku z budową drogi S7 ruch dwukierunkowy odbywa się na jednej jezdni w okolicach obwodnicy Nowego Dworu Gdańskiego. Na 5-km odcinku między Nowym Dworem Gdańskim a Kmiecinem występują także przejazdy odcinkami zastępczymi, a także ograniczenia prędkości do 50 km/h.

DK nr 11

Do 8 sierpnia 2019 roku ma potrwać remont 7,9-km odcinka między Tymieniem a Będzinem w zachodniopomorskiem.

Do końca miesiąca ruch wahadłowy i ograniczenie prędkości do 60 km/h będą obowiązywały na odcinkach w Wielkopolsce: o długości 7,3 km między Podaninem a Budzyniem oraz o długości 6,6 km między Koszutami a Środą Wielkopolską.

Zmiana organizacji ruchu z dwujezdniowej na jednojezdniową występuje na odcinku o długości 9,2 km w okolicach Elbląga. Utrudnienie potrwa do końca lipca.

Zachód

A8

Ograniczenie prędkości zostało wprowadzone na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Obowiązuje ono na odcinku o długości 0,6 kilometra w kierunku Warszawy między węzłem Wrocław Lotnisko a węzłem Wrocław Stadion.

S3

Trwa także budowa drogi ekspresowej S3 Sulechów - Nowa Sól. Z tego powodu na odcinku o długości 9,3 kilometra w niektórych miejscach występuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Kierowcy muszą przygotować się także na możliwe wstrzymanie ruchu w obu kierunkach na okres do 10 minut. Utrudnienie potrwa do 15 lipca.

Z kolei do 19 sierpnia ma potrwać budowa mostu Cigacice w województwie lubuskim. Z tego powodu na odcinku o długości 1,1 kilometra występuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

DK nr 3

W związku z budową S3 Nowa Sól - Legnica na odcinku o długości 14,3 km w województwie lubuskim do końca sierpnia będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu. Na niektórych odcinkach może wystąpić wstrzymanie ruchu w obu kierunkach na okres do 10 minut i lokalne ograniczenie prędkości do 40 i do 20 km/h.

Do końca lipca utrudnień można się także spodziewać na drodze krajowej nr 3 w województwie dolnośląskim.

Zmiana organizacji ruchu obowiązuje na odcinku o długości 3,8 km między Potoczkiem a Kłobuczynem. Ruch został przełożony na nowo wybudowaną drogę ekspresową S-3.

W związku z budową ekspresówki objazd obowiązuje na odcinku o odcinku 4,6 km między Potoczkiem a Polkowicami. W związku z budową wiaduktu na odcinku o długości 0,3 km w Polkowicach obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Do końca lipca potrwają także prace związane z przebudową skrzyżowania dróg krajowych 3 i 36 w Lubinie.

Do połowy sierpnia obowiązuje natomiast objazd prawą jezdnią drogi nr 3 na odcinku o długości 7 km między Polkowicami a Lubinem.

Centrum

S8

Do końca czerwca niedostępna dla kierowców pozostanie obwodnica Radzymina. Dla kierowców przygotowano objazd przez miasto.

Do końca roku potrwają roboty na poboczach jezdni lewej i prawej na odcinku o długości 1 km obwodnicy Marek. Z tego powodu obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 100 km/h.

DK nr 7

Do końca czerwca będzie prowadzony remont poboczy z zajęciem jednego pasa ruchu, co powoduje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Roboty są prowadzone na odcinku o długości 4,8 km między Dziekanowem Leśnym a Łomiankami.

Wschód

DK nr 19

Do końca lipca będzie obowiązywał ruch wahadłowy i ograniczenie prędkości do 40 km/h na odcinku 0,6 km między Białymstokiem a Protasami w województwie podlaskim. Powodem jest remont drogi.

W związku z koszeniem poboczy do 13 lipca na ponad 80-km odcinku między Lublinem i Niskiem w niektórych miejscach wprowadzono ruch wahadłowy oraz ograniczenie prędkości do 60 km/h.

Kierowcy dodatkowych utrudnień mogą spodziewać się na odcinku o długości 41,8 km między Lublinem a Kraśnikiem. Z powodu remontu nawierzchni do końca czerwca będzie obowiązywał ruch wahadłowy i ograniczenie do 60 km/h.

Ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną (czas oczekiwania do 5 minut) obowiązuje także w miejscowości Nisko na Podkarpaciu. Remont wiaduktu ma skończyć się 30 czerwca.

Południe

A4

Na utrudnienia muszą przygotować się kierowcy podróżujący A4 w województwach opolskim, małopolskim i śląskim. Do 30 października potrwa remont autostrady na odcinku od węzła Opole Południe do przejazdu awaryjnego za obiektem mostowym na Odrze. W efekcie ruch odbywa się jezdnią południową dwukierunkowo przy ograniczonej prędkości do 80 km/h. Do 17 sierpnia zamknięta pozostanie łącznica Balin - Katowice, nieco krócej bo do 25 lipca zamknięta pozostanie łącznica Kraków - Balin. W obu przypadkach powodem jest wymiana nawierzchni. Ponadto na odcinku autostrady A4 o długości 0,6 km w okolicach Katowic do 22 lipca potrwa budowa ekranów akustycznych. W związku z tym zamknięto pas awaryjny i część pasa wyłączenia.

Z powodu remontu mostu do 1 grudnia zamknięty pozostanie lewy i prawy pas ruchu na odcinku o długości 1,1 km w województwie małopolskim między Katowicami i Krakowem. Ruch odbywa się pasem rozdziału obiektu mostowego i pasem lewym jezdni przeciwnej.

DK nr 1

W związku z budową autostrady w województwie śląskim na odcinku o długości 2,5 km wyłączona z ruchu pozostaje jezdnia w kierunku Częstochowy. Ruch odbywa się dwukierunkowo na jezdni w kierunku Warszawy. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 60 km/h. Utrudnienie potrwa do 30 września.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24