TVN24 Biznes | Z kraju

Nowe połączenie lotnicze z Chorwacją

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Od 4 lipca na 10 tygodni ma być uruchomione wakacyjne połączenie z Portu Lotniczego Zielona Góra w Babimoście z chorwacką Rijeką. Połączenie będzie obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT – przekazał w komunikacie Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

- Plany rozwoju Portu Lotniczego Zielona Góra w Babimoście na najbliższe lata obejmują nie tylko rozbudowę i przystosowanie infrastruktury lotniska do wzrastającej liczby obsługiwanych pasażerów, ale również rozwój siatki połączeń, na co dowodem są nowe połączenia z Chorwacją – powiedziała cytowana w komunikacie marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Połączenia w Chorwacją

Nadmorskie kurorty Chorwacji są popularnym celem wakacyjnych wypraw Lubuszan. Dla wielu osób, które zastanawiają się nad wyborem tego celu podróży, przeszkodą jest perspektywa wielogodzinnej podróży samochodem na dystansie blisko półtora tysiąca kilometrów. Dobrą alternatywą jest podróż samolotem – zaznaczono w komunikacie.

Właśnie dlatego władze regionu podjęły starania, aby uruchomić bezpośrednie połączenie lotnicze z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost do atrakcyjnego turystycznie miejsca w Chorwacji. Zaplanowano, że będzie nim miasto Rijeka leżące nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego.

Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński dodał, że jest planowane poszerzenie siatki regularnych połączeń wakacyjnych i czarterowych z lubuskiego lotniska o kolejnych touroperatorów i nowe destynacje.

RijekaShutterstock

Ruch na lotniskach i linii lotniczych

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował w ubiegłym tygodniu, że "w 2020 roku polskie porty lotnicze obsłużyły 14,5 mln pasażerów, a więc o 70 proc. mniej niż w roku poprzednim. Ostatni raz mniejszą liczbę pasażerów za cały rok obsłużono 15 lat temu". Jak dodano, w ub. r. zrealizowano 155,8 tys. operacji lotniczych, czyli o 61 proc. mniej niż w 2019 r.

Z danych ULC wynika, że największy port lotniczy w Polsce, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie, obsłużyło w 2020 roku łącznie 5,5 mln pasażerów, czyli o niemal 13,4 mln mniej niż w 2019 r. (spadek o 71 proc.). Drugi co do wolumenu ruchu polski port lotniczy – Port Lotniczy Kraków-Balice – obsłużył w 2020 roku prawie 2,6 mln pasażerów, a więc o 5,8 mln mniej niż w 2019 r. (spadek o 69,2 proc.). Na trzecim miejscu znalazło się lotnisko w Gdańsku – ok. 1,7 mln pasażerów w ub.r. wobec ponad 5,3 mln w 2019 r. (spadek o 68,3 proc.).

Liczba obsłużonych pasażerów w latach 2018-2020ulc.gov.pl

Przewoźnicy

ULC podał, że w ubiegłym roku najwięcej pasażerów spośród przewoźników lotniczych przewiózł Ryanair – ponad 3,9 mln, co dało spadek o ponad 8 mln pasażerów w porównaniu do 2019 r. (w 2019 r. było to 11 mln 970 tys. pasażerów). Na drugim miejscu znalazł się PLL LOT, który w 2020 r. przewiózł prawie 3,6 mln podróżnych, wobec prawie 11,8 mln w roku poprzednim. Wizz Air przewiózł w tym okresie ponad 3,3 mln pasażerów, wobec prawie 9,5 mln w roku 2019. Na czwartym miejscu znalazła się Lufthansa z liczbą ponad 562 tys. pasażerów w 2020 r, a w 2019 r. było ich ponad 2,3 mln.

Liczba obsłużonych pasażerów wg linii lotniczych w latach 2019-2020ulc.gov.pl

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości