Ursus został wystawiony na sprzedaż przez syndyka. Cena wywoławcza to niemal 125 milionów złotych. W 2021 roku sąd ogłosił upadłość spółki, która zdobyła popularność na produkcji ciągników.
Ursus od 2,5 roku jest w stanie upadłości. Syndyk masy upadłościowej wystawił firmę na sprzedaż.
Ursus wystawiony na sprzedaż
"Przedmiotem konkursu ofert jest sprzedaż przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie" - napisano w komunikacie.
Wskazano przy tym, że cena wywoławcza to 124 535 881,82 zł. Dodano, że "termin otwarcia ofert wyznacza się na dzień 14 marca 2024 roku, godz. 11:00, w biurze syndyka".
"Oferenci zobowiązani są wpłacić wadium w wysokości 20.000.000,00 zł (słownie: dwudziestu milionów złotych) przelewem na rachunek bankowy masy upadłości URSUS najpóźniej do dnia stanowiącego ostatni dzień terminu wyznaczonego do składania ofert, przy czym liczy się faktyczny termin uznania kwoty w/w wadium na w/w rachunek bankowy" - wskazano w opisie konkursu.
Ursus ma zostać sprzedany w całości, więc możliwe jest, że marka wróci na rynek.
Historia firmy Ursus
Jak dowiadujemy się z opisu na stronie Ursusa, w 1893 roku powstało "przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur", które "biło na swoich wyrobach znak 'P7P', który należało czytać jako 'Posag 7 Panien'".
"W 1902r. akcjonariusze podjęli decyzję o rozbudowie zakładu i rozszerzeniu produkowanego asortymentu o silniki spalinowe. Nie była to jedyna zmiana. Na fali popularności powieści Henryka Sienkiewicza 'Quo Vadis', zdecydowano o nadaniu firmie nowej nazwy - Ursus" - wyjaśniono.
Dodano, że "w 1946 r. władze państwowe podjęły decyzję o rozpoczęciu w czechowickich fabrykach produkcji ciągników rolniczych", a "zespół konstruktorów Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Edwarda Habicha opracował (w oparciu o konstrukcję niemieckiego Lanz Buldoga) dokumentację ciągnika Ursus C-45".
"Pierwsza maszyna zjechała z taśmy montażowej w 1947 roku wprost na defiladę 1-Majową jako 'dar robotnika i inżyniera na 1-go Maja dla brata chłopa', jak głosił napis na transparencie" - napisano na stronie.
Podano także, że w 1991 r. "powstały Zakłady Przemysłu Ciągnikowego 'Ursus'", a "w latach 1988-2003 przeprowadzono głęboką restrukturyzację ZPC 'Ursus' S.A., w wyniku której w 9 polskich miastach (w Warszawie, Żyrardowie, Gorzowie Wielkopolskim, Chełmnie, Nisku, Sulęcinie, Włocławku, Lublinie, Poznaniu) powstało wiele nowych podmiotów gospodarczych – produkcyjnych i usługowych, które podlegały kolejnym prywatyzacjom i restrukturyzacjom".
Podkreślono, że "część z nich upadła nie mogąc odnaleźć swojego miejsca na rynku, a w 2001 r. z głównej części holdingu powstały nowe podmioty gospodarcze: Fabryka Ciągników 'Ursus' Sp. z o.o. i Lubuskie Zakłady Mechaniczne Sp. z o.o w Gorzowie Wielkopolskim, które w 2003 r. wspólnie z Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego 'Bumar' utworzyły nowe przedsiębiorstwo o nazwie 'Ursus' Sp. z o.o.".
W 2007 roku Ursus trafił na warszawską giełdę. W 2020 roku spółka znalazła się w restrukturyzacji, a w lipcu 2021 roku sąd ogłosił jej upadek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ursus