Ursus poinformował w komunikacie, że Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek spółki o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość spółki. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.
Syndyk masy upadłości spółki Ursus w upadłości poinformował, że w poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych "oddalił wniosek Emitenta o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz ogłosił upadłość Ursus S.A.".
O ogłoszenie upadłości wnioskowali wierzyciele: Getin Noble Bank i PKO BP.
Syndykiem została spółka KGS Restrukturyzacje. Jak podano w komunikacie, postanowienie sądu jest nieprawomocne, ale "jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania".
Akcje spółki Ursus na początku wtorkowej sesji taniały o prawie 29 proc. Za jedną akcję trzeba było zapłacić ok. 0,56 zł.
Wniosek Ursusa
W marcu zarząd Ursusa złożył w sądzie w Warszawie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka oceniała, że kontynuowanie restrukturyzacji pod nadzorem sądu umożliwi wykorzystanie rezultatów dotychczasowych działań, które były podjęte w przyspieszonych postępowaniach układowych i uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Ursus to spółka z sektora motoryzacyjnego, która w przeszłości była czołowym producentem ciągników i maszyn rolniczych.
125-letnia historia
Jak pisze na swojej stronie spółka, "marka Ursus ze swoją 125-letnią tradycją stała się synonimem mechanizacji polskiego rolnictwa". Wszystko zaczęło się w Warszawie, w 1893 r. Wtedy to trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur z siedziba przy ul. Siennej 15. Przedsiębiorstwo, którego pierwszym dyrektorem został Ludwik Rossman, biło na swoich wyrobach znak „P7P”, który należało czytać jako „Posag 7 Panien”. W fabryce, nieprzerwanie do 1939 r., produkowano armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, hydranty przeciwpożarowe oraz armaturę centralnego ogrzewania i wodociągową.
W 1946 r. władze państwowe podjęły decyzję o rozpoczęciu w czechowickich fabrykach produkcji ciągników rolniczych. Wówczas zespół konstruktorów Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Edwarda Habicha opracował (w oparciu o konstrukcję niemieckiego Lanz Buldoga) dokumentację ciągnika Ursus C-45. Pierwsza maszyna zjechała z taśmy montażowej w 1947 roku wprost na defiladę 1-Majową jako "dar robotnika i inżyniera na 1-go Maja dla brata chłopa", jak głosił napis na transparencie.
Źródło: PAP, Ursus
Źródło zdjęcia głównego: Ursus