Zamieszanie z oświadczeniem majątkowym premiera. "To jest niestety żart kosztem obywateli"

Źródło:
TVN24 Biznes
Izdebski: system oświadczeń majątkowych jest beznadziejny
Izdebski: system oświadczeń majątkowych jest beznadziejnyTVN24
wideo 2/9
Izdebski: system oświadczeń majątkowych jest beznadziejnyTVN24

Uprawnienia do akcji Santandera zniknęły z oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego za 2021 rok. - Mamy ogromny problem. System oświadczeń majątkowych jest beznadziejny - skomentował na antenie TVN24 Krzysztof Izdebski z Open Spending EU Coalition. Mówiąc o tym systemie, dodał też, że "to jest niestety żart kosztem obywateli, kosztem dziennikarzy i żart z całej polityki antykorupcyjnej państwa".

W najnowszym oświadczeniu majątkowym premiera Mateusza Morawieckiego nie znalazły się informacje o uprawnieniach do akcji Santandera. Podczas konferencji prasowej szef rządu przekonywał, że w minionym roku je spieniężył, a uzyskane w ten sposób środki przekazał na cele charytatywne. Informacji o takiej transakcji próżno jednak szukać w dokumencie złożonym przez szefa rządu. 

"Ten system jest beznadziejny"

- To pokłosie skandalicznej sytuacji, z którą mamy do czynienia. Formularz oświadczeń majątkowych takich sytuacji nie wyłapuje. Możemy narzekać, że premier w jakimś sensie ukrywa informacje o swoim majątku, natomiast nie możemy zarzucić mu naruszenia w tym zakresie przepisów - powiedział Izdebski.

Dodał, że chciałby "zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię", gdzie "możemy się pokusić o to, że premier nie dopełnił obowiązków".

- Informacja, że osiągnął korzyść, bo ją osiągnął w trakcie zeszłego roku, nie została odnotowana w rejestrze korzyści. To jest formularz, który niektórzy politycy muszą składać, w tym Prezes Rady Ministrów, i musi być aktualizowany, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Przejrzałem rejestr korzyści z zeszłego roku i informacji o sprzedaży tych akcji nie ma. To, że w oświadczeniu majątkowym tego nie umieścił - to jest zgodne z prawem, bo ten system jest beznadziejny - podkreślił.

Izdebski mówił również o tym, że politycy składają oświadczenia majątkowe w papierowej formie, a nie elektronicznie. - To jest dla mnie niepojęte. To znaczy pojęte. Bo chyba w interesie samych polityków, którzy mieliby dokonać samoregulacji, zmieniając przepisy o oświadczeniach majątkowych, jest to, by ta kwestia pozostawała mętna. Natomiast jest dla mnie niepojęte, jak w nowoczesnym państwie, które chwali się cyfryzacją i tym, że rzekomo działa na rzecz przejrzystości i przeciwdziałania korupcji, mamy totalnie archaiczny system, chyba jako jedyni i to już nie mówię w Unii Europejskiej, ale w ogóle w Europie, który powoduje, (...) że to jest po prostu żart - zaznaczył.

Dodał też: - I to jest żart kosztem obywateli, kosztem dziennikarzy i żart w ogóle z całej tej polityki antykorupcyjnej państwa, że w dalszym ciągu taka sytuacja ma miejsce. Bo rodzą się praktyczne problemy: co wpisać, czego nie wpisać. To jest kwestia precyzyjnych regulacji. Kolejna kwestia to jest formularz, który inaczej wygląda w przypadku różnych grup zawodowych.

- Dlaczego nie możemy mieć jednego formularza dla wszystkich grup zawodowych? - zapytał retorycznie ekspert.

Jego zdaniem taka sytuacja znacznie uprościłaby system. Dodał, że "od wielu lat zarzucają nam organizacje międzynarodowe, na przykład GRECO - to jest grupa państw zajmujących się korupcją przy Radzie Europy, że nie mamy centralnego rejestru".

- Żeby odnaleźć oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego, muszę zajrzeć i na stronę Rady Ministrów i na stronę Kancelarii Sejmu. Gdyby pełnił jeszcze jakieś inne funkcje, szukałbym tego jeszcze gdzieś indziej. Mamy dziesiątki tysięcy stron, na których publikowane są oświadczenia majątkowe. Powinniśmy mieć jeden, centralny, elektroniczny rejestr - zaznaczył ekspert.

Jak to wygląda w innych krajach?

Izdebski mówił, jak sytuacja z oświadczeniami wygląda w innych krajach. - One są wypełniane elektronicznie na specjalnych formularzach. Trudno jest zatem politykom twierdzić, że coś się nie wpisało, nie widzieli, bo te formularze wymuszają wpisywanie określonych treści i trudno jest zapomnieć coś wpisać. (...) Czasami jest taka gwiazdka, pole obowiązkowe przy wypełnianiu formularzy - powiedział.

Dodał, że jeśli takiego miejsca z gwiazdką się nie wypełni, to "dalej się z tym nie pójdzie, nie będzie można takiego formularza złożyć". - Bardzo prosta rzecz, funkcjonująca również przy okazji oświadczeń majątkowych - stwierdził.

Wyjaśnił, że kolejną rzeczą, która "jest dosyć dobrze w części krajów zrobiona, to jest to, że wymusza się standard wpisywania kwot czy dat". - U nas te kwoty wpisywane są ręcznie. Trudno dowiedzieć się, czy chodzi o dziesiątki tysięcy czy setki tysięcy złotych. Gdzie jest ten przecinek? Formularz wymusza taki standard - podkreślił.

Powiedział również, że są to "centralne rejestry i jest łatwo wyszukać różne oświadczenia majątkowe i prześledzić karierę polityków, którzy mogli być wcześniej radnymi, potem ministrami, a teraz posłami". - Mamy w jednym miejscu wszystkie ich oświadczenia. I kolejna rzecz, która padła w Trybunale Konstytucyjnym, (...) rozliczania majątku małżonków, nawet jak jest rozdzielność majątkowa, jak w przypadku premiera - mówił Izdebski.

Zakończył rozmowę słowami "jest źle".

Izdebski: to jest żart kosztem obywateli, dziennikarzy i polityki antykorupcyjnej
Izdebski: to jest żart kosztem obywateli, dziennikarzy i polityki antykorupcyjnej

Oświadczenie premiera bez uprawnień do akcji

Jeszcze w oświadczeniu za 2020 roku premier wykazywał, że ma prawie cztery tysiące uprawnień do akcji Santandera. W dokumencie wpisał również uprawnienia do akcji Santandera na kwotę do trzystu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Premier deklarował, że "nie osiąga dochodu z tego tytułu" oraz że "nie ma wiedzy, czy te uprawnienia mogą się zmaterializować".

Informacje te nie pojawiły się już w dokumencie za 2021 rok. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej "Fakty" TVN zadały premierowi pytanie o to, kiedy uprawnienia premiera zostały zrealizowane i o jaką kwotę z tytułu akcji chodzi.

Fragment oświadczenia majątkowego premiera za 2020 rokSejm.gov.pl
Fragment oświadczenia majątkowego premiera za 2021 rokSejm.gov.pl

- W ramach oświadczenia (majątkowego - przyp. red.) pokazywałem wcześniej akcje tego banku (...). One zostały zrealizowane. Ta realizacja była niezależna ode mnie. Tak jak pisałem w tym oświadczeniu, niezależne ode mnie było zmaterializowanie się ich. Nie czerpałem również żadnych korzyści, a całą kwotę, nawet z naddatkiem, przekazałem na cele charytatywne - powiedział Mateusz Morawiecki.

Informacji o takiej transakcji na próżno jednak szukać w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Sejmu. Redakcja TVN24 Biznes wysłała pytania w sprawie oświadczeń majątkowych do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Uprawnienia do akcji, wynikające i pochodzące z czasu pełnienia funkcji prezesa banku BZ WBK, zostały zrealizowane na skutek decyzji banku na kwotę 295012 zł. Cała ta kwota została przekazana przez premiera Mateusza Morawieckiego na cele charytatywne" - czytamy w odpowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu.

"W opublikowanych oświadczeniach majątkowych Prezesa Rady Ministrów znajdują się niezbędne dane wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne' - deklaruje CIR.

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Dziś rozpoczyna się drugi i zarazem ostatni dzień posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ma na nim zapaść decyzja dotycząca stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

Ważna decyzja dla kredytobiorców. "Pewność przekracza nieznacznie rzut monetą"

Ważna decyzja dla kredytobiorców. "Pewność przekracza nieznacznie rzut monetą"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Nowe regulacje przewidują między innymi zaostrzenie kar za driftowanie samochodami oraz wykonywanie akrobacji na motocyklach. Za tamowanie ruchu podczas nielegalnych zgromadzeń minimalna grzywna wyniesie 10 tysięcy złotych.

Surowe kary dla driftujących i motocyklistów-akrobatów

Surowe kary dla driftujących i motocyklistów-akrobatów

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że wbrew wcześniejszym wypowiedziom nie rozważa przedłużenia dekretu o zawieszeniu wyższych ceł dla prawie 70 krajów i UE, które upływa 9 lipca. Wyjaśnił, że napisze listy do przywódców innych państw, w tym Japonii, informujące o nowym poziomie ceł. Prezydent ponownie skrytykował także szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Tym razem nazwał go "kretynem".

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat dotyczący kilkunastu partii piwa. Są one wycofywane z obrotu. Powód? Możliwość wystąpienia wtórnej fermentacji, a następnie wybuchu butelki.

Wybuchowe piwo. Wycofano kilkanaście partii

Wybuchowe piwo. Wycofano kilkanaście partii

Źródło:
tvn24.pl

One Big Beautiful Bill Act ("jedna wielka piękna ustawa"), łączący obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów została we wtorek przyjęta przez amerykański Senat. "To świetna ustawa. Jest tam coś dla każdego" - chwalił we wtorek projekt Trump. Projekt ma podwyższyć dług USA o blisko 4 biliony dolarów.

"Wielka piękna ustawa" przyjęta. Flagowy projekt Trumpa coraz bliżej

"Wielka piękna ustawa" przyjęta. Flagowy projekt Trumpa coraz bliżej

Źródło:
PAP

Firmy finansowe będą musiały udostępnić swoim klientom elektroniczny kanał składania reklamacji. Tak wynika z projektu ustawy, który przyjął dziś rząd.

Rewolucja w składaniu reklamacji. Decyzja rządu

Rewolucja w składaniu reklamacji. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w czwartek do wygrania będzie trzynaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 1 lipca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca w Singapurze obowiązują przepisy, które pozwalają policji na przejęcie kontroli nad czyimś kontem i zablokowanie przelewów, jeśli podejrzewają, że osoba ta padła ofiarą oszustów. Jak zauważa BBC, Singapur ma poważne problemy z oszustwami, tylko w zeszłym roku straty nimi spowodowane osiągnęły rekordowy poziom 860 milionów dolarów.

Policja może przejąć konto bankowe i zablokować przelewy

Policja może przejąć konto bankowe i zablokować przelewy

Źródło:
BBC

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zyska nowe uprawnienia i kompetencje - wynika z projektu, który trafił we wtorek do Rządowego Centrum Legislacyjnego. Będzie on mógł reprezentować nie tylko małych i średnich przedsiębiorców, ale także dużych i rolników. Zaproponowano też zmianę nazwy na Rzecznika Praw Przedsiębiorców.

Nie tylko dla "małych" i "średnich". Nowe uprawnienia dla Rzecznika Przedsiębiorców

Nie tylko dla "małych" i "średnich". Nowe uprawnienia dla Rzecznika Przedsiębiorców

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 1 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot jest jeszcze większa

Ogromna kumulacja w Eurojackpot jest jeszcze większa

Źródło:
tvn24.pl

Ceny za tygodniowy pobyt dla dwóch osób w hotelu przy plaży na Wyspach Kanaryjskich zaczynają się już od 2119 złotych. Tymczasem w Ustce ceny hoteli są nawet o 1400 złotych wyższe, i to bez gwarancji lokalizacji tuż przy morzu - wynika z wyliczeń przygotowanych przez Rankomat.pl.

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Źródło:
tvn24.pl

Angielska Premier League i Microsoft we wtorek ogłosiły pięcioletnie partnerstwo, w ramach którego informatyczny gigant wdroży swoją sztuczną inteligencję Copilot na cyfrowych platformach ligi, aby zapewnić szybki dostęp do faktów i statystyk dotyczących meczów - donosi Reuters.

Premier League i Microsoft nawiązują współpracę. Skorzystają kibice i widzowie

Premier League i Microsoft nawiązują współpracę. Skorzystają kibice i widzowie

Źródło:
Reuters

Pasażerowie wycieczkowców płynących na wyspy Mykonos i Santorini muszą od wtorku uiścić dodatkową opłatę w wysokości 20 euro - poinformowało ministerstwo finansów Grecji. Nowe przepisy, które będą obowiązywać do 30 września, mają zmniejszyć ruch turystyczny, który latem wystawia na próbę miejscową infrastrukturę.

Od wtorku dodatkowa opłata dla turystów

Od wtorku dodatkowa opłata dla turystów

Źródło:
PAP

Możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty, śledzenie statusu jego przygotowań, unieważnienie tego dokumentu czy zgłoszenie utraty lub uszkodzenia paszportu - to nowe funkcje, które zostały dodane do rządowej aplikacji mObywatel.

Nowe usługi w rządowej aplikacji. "Pomagają oszczędzać czas"

Nowe usługi w rządowej aplikacji. "Pomagają oszczędzać czas"

Źródło:
PAP

W Rumunii spłonął budynek centrum dystrybucyjnego, wynajmowany przez polską spółkę LPP. Firma poinformowała, że w wyniku pożaru uległ zniszczeniu towar o wartości około 300 milionów złotych, a także sprzęt o orientacyjnej wartości 100 milionów złotych.

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Źródło:
PAP/profit.ro

Ceny gazu w dół o niemal 15 procent. Ma to związek z wejściem w życie 1 lipca nowej taryfy. Obniżka zostanie zastosowana automatycznie - przekazała w komunikacie spółka PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen. Według koncernu nowe ceny to nawet tysiąc złotych oszczędności rocznie w przypadku domów ogrzewanych gazem.

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI w czerwcu 2025 roku wyniósł 44,8 punktu - przekazał S&P Global. To największe pogorszenie warunków w polskim przemyśle od października 2023 roku. Zdaniem analityków to "katastrofalny odczyt".

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

Źródło:
PAP

Donald Trump zasugerował, by Departament Wydajności Państwa (DOGE) przyjrzał się dotacjom przyznawanym firmom miliardera Elona Muska. Według prezydenta USA mogłoby to przynieść rządowi federalnemu znaczne oszczędności.

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące chochli sprzedawanej w sieci sklepów Kaufland. Stwierdzono bowiem przenikanie substancji chemicznych z tego produktu do żywności. Jak wyjaśniono, mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Popularna sieć wycofuje produkt ze sprzedaży. "Zagrożenie dla zdrowia ludzkiego"

Popularna sieć wycofuje produkt ze sprzedaży. "Zagrożenie dla zdrowia ludzkiego"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk skrytykował projekt ustawy budżetowej Donalda Trumpa, nazywając ją "ustawą o niewolnictwie długu". Miliarder dodał, że w przypadku jej przegłosowania utworzy nowe ugrupowanie - Partię Ameryki.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Źródło:
PAP

Nie milkną komentarze na temat pierwszego połączenia kolejowego z Warszawy do Rijeki. Internauci krytykują zbyt małą ich zdaniem liczbę pasażerów, którzy pojechali do Chorwacji w ostatni piątek. PKP Intercity tłumaczy, że liczba ta jest zgodna z zakładaną. Dziś nad Adriatyk jadą kolejni pasażerowie.

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

We wtorek startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej. Obniżek można oczekiwać najwcześniej we wrześniu 2025 roku.

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Źródło:
PAP