Przez rekordowe upały może nam zabraknąć prądu. "Apelujemy o ograniczenie zużycia"

Z kraju

TVN24 BiSW każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"

Fala upałów może zagrozić dostawom energii elektrycznej - ostrzegają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. I apelują o ograniczenie zużycia energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania.

"Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej" - czytamy w komunikacie PSE. Jak tłumaczy operator, niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej. "Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji" - dodaje spółka.

Jak zaznacza, podejmuje wszystkie niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na terenie kraju. Ich dostępny zakres jest jednak ograniczony - czytamy.

"W związku z występującymi trudnościami, operator apeluje do wszystkich podmiotów i instytucji, a także gospodarstw domowych, o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15" - pisze operator systemu przesyłowego.

Biznes w czasie upałów. Rozmowa z "Otwarcia Dnia":

Biznes w czasie upałówTVN24 BiS

Autor: //bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock