"To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy akcjonariusz może blokować wszystko"

Źródło:
TVN24 Biznes
Woźniak o umowie Orlenu z Saudi Aramco
Woźniak o umowie Orlenu z Saudi AramcoTVN24
wideo 2/6
Woźniak o umowie Orlenu z Saudi AramcoTVN24

Umowa została zawarta pod dyktando Saudi Aramco. Oddaliśmy pole we wszystkich możliwych sferach - w ten sposób Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG, skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 informacje dotyczące możliwych zapisów umowy między Orlenem a Saudi Aramco w sprawie sprzedaży Lotosu. Były prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz powiedział, że nie może zrozumieć, dlaczego zdecydowano się na parcelację i likwidację firmy, która jest kurą znoszącą złote jaja.

- Weto oznacza codzienną kontrolę nad każdym możliwym aspektem działalności spółki. To znaczy, że można zatrzymać każdą inwestycję - komentował Woźniak, pytany w TVN24 o dwa kontrowersyjne rozwiązania, które znalazły się w upublicznionych przez dziennikarzy "Czarno na białym" fragmentach projektu umowy między Orlenem a Saudi Aramco w sprawie sprzedaży części aktywów Lotosu. Chodzi o zapis dotyczący prawa sprzeciwu inwestora oraz możliwość nałożenia na Orlen kary w wysokości 500 mln dolarów w sytuacji naruszenia umowy dotyczącej dostaw ropy od Saudyjczyków.

Były minister gospodarki o umowie z Saudi Aramco

Były prezes PGNiG mówił w TVN24, że nie pewności, że zapisy przedstawione w materiale dziennikarzy TVN24 znalazły się w końcowej umowie podpisanej przez Orlen i Saudi Aramco. - Dobra taktyka dezorientacyjna polega na tym, że takich wersji umowy się pisze 20. I rozsyła się we wszystkich możliwych kierunkach. A tylko jedna jest wiążąca - stwierdził.

O przedstawionych w materiale "Czarno na białym" zapisach z projektu umowy Woźniak powiedział: - To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy albo równoważny akcjonariusz praktycznie jest w stanie blokować wszystko - podkreślił.

Dodał też: - Inne zapisy, które mi pokazano (dziennikarze "CnB" - red.), świadczą o tym, że umowa została zawarta pod dyktando kupującego (Saudi Aramco - red.). Co oznacza, że oddaliśmy pole we wszystkich możliwych sferach, w jakich to było negocjowane.

TVN24

Były prezes Lotosu o sprzedaży części udziałów w rafinerii

- Pan (Daniel) Obajtek (prezes Orlenu - red.), nie wiem z jakich powodów, ale ma wyobrażenie jakiegoś szefa niesamowicie dużej korporacji. Być może próbuje dorównać prezesowi Aramco, jeżeli mówi: nic nie znacząca Rafineria Gdańska, mała. To można porównać do okresu roku 2000, jak rozpocząłem pracę w Rafinerii Gdańskiej, tak można się było wypowiadać. Dzisiaj Lotos jest firmą znaczącą, na pewno na polskim rynku - stwierdził były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

Dodał, że Lotos powstał by "utrzymać prawidłową konkurencję" z Orlenem na polskim rynku, by klienci mieli "bezpieczną cenę paliwa". Zdaniem gościa TVN24 "ten układ był dobrze zbudowany".

- Nie mogę zrozumieć, dlaczego zdecydowano się na parcelację i likwidację Lotosu. Marki, która na rynku jest warta ponad 2 miliardy złotych. Jak można likwidować firmę, która jest kurą znoszącą złote jaja - pytał retorycznie były prezes Lotosu.

Olechnowicz poddawał w wątpliwość także ekonomiczne uzasadnienie sprzedaży udziałów w Lotosie za ustaloną z Saudyjczykami cenę.

- Po zainwestowaniu 10 miliardów złotych przez państwo (…) (Lotos) zbiera owoce tych inwestycji długoterminowych. Za pierwsze półrocze tego roku ponad 4 miliardy złotych zysku netto. Sprzedawana jest rafineria – 30 procent udziałów, w której Saudi Aramco ma zagwarantowane, że po jego stronie będzie sprzedaż 50 procent, więc 50 procent zysku. To można policzyć, że to jest 2 miliardy złotych za pierwsze półrocze. A Saudi Aramco płaci 1,15 miliarda złotych za tą część rafineryjną. Dodatkowo Saudi Aramco ma prawo weta - mówił.

Oglądaj całość piątkowych "Faktów po Faktach" w TVN24 GO:

"W takich dealach nie ma pomyłek"

Piotr Woźniak zwrócił uwagę, że nie trzeba było sprzedawać Lotosu, żeby ropę importować z innych kierunków niż Rosja, którym to argumentem posługuje się szefostwo Orlenu. – Nie, nie trzeba było. (…) Po to, żeby zawierać transakcje, nie trzeba się pozbywać majątku - odparł.

Dodał też: - Podawano trzy główne powody, dlaczego do tej transakcji doszło. (…) Pierwszy - zwiększenie kontroli kapitałowej Skarbu Państwa w kapitale zakładowym. (…) Drugi to większa kapitalizacja firmy, co da przewagę w negocjacjach. Po co, komu negocjacje, skoro w umowie jest, że Saudi Aramco ma sprzedawać, a Orlen kupować zawrotne ilości ropy naftowej.

Woźniak podkreślał, że "w takich dealach nie ma pomyłek". - Tu się nikt nie może pomylić. To jest gorsza robota niż saperska. Nie ma pomyłek w takich dealach. Jest wyłącznie świadome działanie - powiedział.

- To, co zostało dokonane, będzie trudno odwrócić. Skutki będą naprawdę bolesne dla polskiej gospodarki, na pewno dla sektora paliwowego – stwierdził Olechnowicz.

Według byłego prezesa Lotosu "Orlen naprawdę niewiele z tego bierze, a jeżeli chodzi o zarządzanie rafinerią, to właściwie poddaje się zarządzaniu Saudi Aramco".

"Zakładnicy umowy". Reportaż "Czarno na białym"

Dziennikarze programu "Czarno na białym" dotarli do projektu umowy między Orlenem i Saudi Aramco - światowym gigantem paliwowym, który z końcem listopada stał się właścicielem 1/3 Rafinerii Gdańskiej. Wynika z niego, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad rafinerią.

Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale wiele na to wskazuje, między innymi dokument z Komisji Europejskiej, która dała zgodę na fuzję, oraz to, że Orlen, w odpowiedzi na szczegółowe pytania reporterów "Czarno na białym", nie zaprzeczył tym zapisom. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę interes publiczny, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne państwa, dziennikarze zdecydowali się ujawnić, co zostało wpisane do projektu umowy tej strategicznej dla Polski transakcji i raz jeszcze publicznie pytają zarówno Orlen, jak i nadzorujące go Ministerstwo Aktywów Państwowych, co znalazło się w ostatecznej wersji umowy.

Orlen po publikacji reportażu, w czwartek wieczorem 15 grudnia, wydał oświadczenie, w którym nie podważył przedstawionych w materiale kwestii dotyczących zapisów projektu umowy.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: lotos.pl

Pozostałe wiadomości

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz zrezygnował z funkcji prezesa Grupy Azoty z dniem 9 maja - podała spółka w komunikacie. Leszkiewicz w złożonym oświadczeniu nie podał przyczyny swojej rezygnacji.

Prezes polskiego giganta rezygnuje ze stanowiska

Prezes polskiego giganta rezygnuje ze stanowiska

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Resort klimatu pracuje nad nowym wzorem rachunków za prąd dla gospodarstw domowych. Mają one być bardziej przejrzyste. Projekt zmian w tej sprawie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ujęto w nim również wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

Zmiany w rachunkach za prąd. Jest projekt

Zmiany w rachunkach za prąd. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło, że nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych. Wyjaśniło, że rozporządzenie w sprawie cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego dotyczy tylko tak zwanej energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

"Nowy niemiecki rząd kanclerza Friedricha Merza powinien poważnie potraktować żądania reparacji ze strony Włoch, Grecji i Polski" - pisze portal tygodnika "Spiegel", dodając, że przeprosiny i ciepłe słowa to za mało. Zdaniem portalu, strona niemiecka obawia się, że jeśli raz zacznie spłacać długi, nie będzie w stanie przestać.

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Źródło:
PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po czwartkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że wątpliwe jest, by w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, nastąpiło umocnienie polskiej waluty. "Prezes Adam Glapiński uderzył dzisiaj w jastrzębie tony akcentując mocniej ryzyka wzrostu inflacji" - ocenili ekonomiści Pekao.

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Donald Trump przyznał w czwartek, że spodziewa się konstruktywnych negocjacji handlowych z Chinami, zaplanowanych na sobotę w Szwajcarii. - Myślę, że mają wiele do zyskania. O wiele więcej niż my w pewnym sensie - stwierdził. Dodał, że nie wyklucza rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

Źródło:
PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP