Milion deklaracji w usłudze Twój e-PIT

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP
Doradca podatkowy o zmianach w PIT i rozliczeniu za 2022 rok
Doradca podatkowy o zmianach w PIT i rozliczeniu za 2022 rokTVN24 BiS
wideo 2/9
Rozliczenie PIT za 2022 rok

PIT za 2022 rok możemy rozliczyć przez internet korzystając z usługi Twój e-PIT. Jak podało Ministerstwo Finansów, za jej pomocą od 15 lutego złożono już ponad 1 milion zeznań. "Na naszym liczniku ta liczba pojawiła się znacznie szybciej niż w ubiegłym roku" - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej młodszy inspektor Bartosz Zbaraszczuk.

Jak poinformował szef KAS w zeszłym roku, pierwszy milion deklaracji pojawił się po dziewięciu dniach od rozpoczęcia procesu składania rozliczeń podatkowych. Anna Chałupa, zastępca szefa KAS, podkreśliła, że usługa Twój e-PIT pozwala na złożenie rozliczenia w sposób szybki, wygodny, bezpieczny i bez wychodzenia z domu. Przypomniała także, że dzięki niej podatnicy mają dostęp do historii swoich e-PIT-ów, a także kilku innych usług cyfrowych, które oferuje e-Urząd Skarbowy. - Dzięki skorzystaniu z elektronicznej formy rozliczenia podatnicy szybciej otrzymują zwrot podatku. Urząd skarbowy zwróci im nadpłatę w ciągu 45 dni - dodała.

Twój e-PIT. Skarbówka przygotowała zeznania dla ponad 24 mln podatników

W komunikacie stwierdzono, że w bieżącym roku KAS przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2022 r. dla ponad 24 mln podatników. Z danych resortu wynika, że wśród ponad miliona złożonych formularzy jest: 936 tys. deklaracji PIT-37, 35 tys. deklaracji PIT-28, 16 tys. deklaracji PIT-38, 13 tys. deklaracji PIT-36, 0,9 tys. oświadczeń PIT-OP, 1,3 tys. deklaracji PIT-DZ. Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała, że Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Twój e-PIT. Jak zalogować się do usługi

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi. Dodano, że do uruchomionego 1 lutego 2021 r. e-Urzędu Skarbowego podatnicy logowali się już ponad 87,3 mln razy, a od początku tegorocznej akcji PIT podatnicy logowali się do systemu ponad 3,3 mln razy.

W komunikacie podkreślono, że podatnicy mający problem z rozliczeniem mogą uzyskać pomoc za pomocą Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

"Uruchomiliśmy specjalną infolinię, gdzie nasi eksperci udzielają informacji. Pracownicy infolinii KIS będą udzielać informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT również w najbliższą sobotę 18 lutego w godz. od 8 do 13" - napisano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości