TVN24 Biznes | Z kraju

Wielki test tornistrów. Dziesięć modeli pod lupą urzędników

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny o kontroli tornistrów UOKiK
wideo 2/6
UOKiKPrezes UOKiK Tomasz Chróstny o kontroli tornistrów

Tornistry szkolne zostały przetestowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oceniono je pod kątem między innymi bezpieczeństwa, funkcjonalności i wytrzymałości. Produkty przeszły łącznie 190 testów.

Jak poinformował w informacji prasowej UOKiK, do badań wytypowano 10 modeli tornistrów na podstawie rozeznania rynku przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową w maju 2021 r. w sklepach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce. Badania wykonali pracownicy w laboratorium UOKiK w Lublinie posiadającym odpowiednią akredytację.

Tornistry szkolne przeszły 190 testów

Jak podał Urząd, wszystkie modele posiadały usztywnione dno oraz plecy, regulowane szelki oraz uchwyt do podnoszenia. Produkty wybrane do badań były przeznaczone dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wybrane tornistry nie posiadały kółek i były wyposażone w regulowane pasy szelek oraz uchwyt do podnoszenia.

Testy tornistrów - cena, masa, wodoodporność UOKiK

Badania wszystkich modeli wykonano w ten sam sposób oraz w tych samych warunkach. Tornistry przeszły w sumie 190 testów, podczas których uzyskano 1723 wyniki cząstkowe.

- Tornister to podstawowy punkt na liście wyprawki szkolnej. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, wytrzymałość oraz przede wszystkim bezpie­czeństwo dla kręgosłupa dziecka - podkreślił cytowany w informacji prasowej szef UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak dodał, spe­cjaliści z laboratorium UOKiK ocenili tor­nistry pod kątem obecności odblasków, funkcjonalności i wytrzymałości. - Spraw­dzili też, ile waży każdy model, i czy spody tornistrów są wodoodporne – wyjaśnił prezes UOKiK.

Testy tornistrów - obecność kieszeni, dodatkowe wyposażenieUOKiK

Z danych UOKiK wynika, że osiem z dziesięciu badanych tornistrów posiadało materiały odbijające światło na przodzie, obu bokach i na szelkach. "Tornistry marki Beniamin i Starpak nie posiadały odblasków na jednym z boków" - przekazano. Urząd wskazał, że obecność odblasków zwiększa bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły, najlepiej jeżeli są one zamieszczone z każdej strony tornistra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Badane tornistry w większości posiadały uchwyt z tkanej taśmy z osłoną z tworzywa sztucznego. Taki rodzaj uchwytu inspektorzy stwierdzili w siedmiu tornistrach. W przypadku wszystkich badanych modeli stwierdzono możliwość podniesienia ich za uchwyt jedną ręką. Tylko jeden z badany model posiadał kieszeń z folią termoizolacyjną na jedzenie i był to tornister marki Step by Step. Sześć na dziesięć badanych tornistrów posiadało nóżki na spodzie, w tym jeden model miał spód z jednorodnego wytłoczonego twardego tworzywa.

Testy tornistrów - wytrzymałośćUOKiK

Jeżeli chodzi o funkcjonalność szelek to - zdaniem inspektorów - najwęższe były szelki tornistra marki Step by Step (48 mm) oraz marki Herlitz (54 mm). Najszersze szelki stwierdzono w przypadku marki Real Madrid (70 mm) oraz marki Starpak (70 mm). Część miękka szelki była najdłuższa w przypadku marki Real Madrid (430 mm) oraz marki Kayokki (407 mm). Z kolei dodatkowy pas piersiowy stwierdzono w tornistrach Coolpack, Real Madrid, Step by Step oraz St. Majewski Bambino. W pas biodrowy nie był wyposażony żaden testowany model.

Jak podał UOKiK, w trakcie testów, wodoodporny spód stwierdzono w modelach Herlitz, Kayokki, Step by Step oraz St. Majewski Bambino. W przypadku wytrzymałości, to wszystkie pięć testów z nią związanych pomyślnie przeszło siedem tornistrów i były to marki Coolpack, Kayokki, Paso, Real Madrid, Starpak, Step by Step oraz St. Majewski Bambino.

Testy tornistrów - długość i szerokość szelekUOKiK

Testy tornistrów - lider edycji

Urząd podał, że badane tornistry ważyły od 0,86 kg do 1,25 kg. Sześć modeli ważyło mniej niż 1 kg. Najlżejsze były tornistry marki Herlitz (0,86 kg) i marki Derform (0,90 kg), najcięższe okazały się tornistry Real Madrid (1,25 kg) oraz Beniamin (1,13 kg).

"W sześciu badanych kategoriach przyznaliśmy określoną liczbę punktów. Po zsumowaniu okazało się, że liderem edycji został tornister marki Kayokki. Zaraz za nim na podium znalazła się marka ST. Majewski Bambino oraz Real Madrid"- podał UOKiK.

ZOBACZ WYNIKI TESTÓW UOKiK >>>

Urząd podkreśla, że tornister ze sztywną konstrukcją jest zdrowszy dla kręgosłupa i sprzyja prostowaniu się dziecka. "Taka budowa chroni też plecy przed uwieraniem, nawet jeśli rzeczy w środku nie są ułożone. Badane modele nie posiadały pasów biodrowych, ale warto pamiętać, że ich obecność pozwala na lepsze rozłożenie ciężaru i odciążenie kręgosłupa dziecka. Jest to szczególnie istotne podczas dłuższego noszenia ciężkiego tornistra"- wyjaśnił UOKiK.

Jak dodał, zalecana waga tornistra z wypełnieniem, którą uznaje się za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa wynosi 10-15 proc. wagi ucznia, czyli dziecko ważące 40 kg powinno dźwigać nie więcej niż 4-6 kg.

Urząd przypomniał, że w przypadku kiedy produkt ma wadę, należy się zwrócić z reklamacją do sprzedawcy; jest na to dwa lata od daty zakupu. Można też żądać naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny, a gdy wada jest istotna - zwrotu pieniędzy.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock