Ostra konkurencja na rynku handlowym. Tesco zamyka kolejne supermarkety

[object Object]
Rosną ceny w sklepach. Komentarz eksperta TMS Brokers/TVN24 BiS
wideo 2/4

Na przełomie stycznia i lutego popularna sieć handlowa Tesco zamknie kolejne trzy ze swoich supermarketów w Polsce. Powodem mają być "względy ekonomiczne". Wcześniej, w czerwcu, Tesco informowało o zakończeniu działalności dziewięciu placówek.

Tesco planuje zamknąć supermarkety w Łodzi przy ulicy Elsnera (Widzew), w Konstantynowie Łódzkim i w Tuchowie.

Decyzja o zamknięciu już została zakomunikowana pracownikom sklepów. "W minionym tygodniu poinformowaliśmy nasze koleżanki i kolegów ze sklepów Konstantynów Łódzki, Tuchów i Łódź Elsnera o planach zamknięcia ich supermarketów na przełomie stycznia i lutego 2018 roku" - poinformowało biuro prasowe Tesco w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl.

Jak wyjaśniono, zamknięcia są podyktowane "względami ekonomicznymi".

Konkurencja

Nieco więcej o powodach decyzji napisał dyrektor zarządzający Tesco Polska Martin Behan w piśmie do pracowników. "Wspomniane sklepy działają w bardzo trudnym, konkurencyjnym otoczeniu i nie widzimy możliwości odwrócenia negatywnego trendu w ich wynikach sprzedażowych" - napisał w liście, do którego dotarł branżowy portal dlahandlu.pl.

Rzeczywiście zamykane supermarkety mają dużą konkurencję, w tym bardzo popularne wśród klientów dyskonty. Na przykład Tesco w Tuchowie musi konkurować z Biedronką i licznymi mniejszymi marketami, a w Konstantynowie m.in. z Lidlem, Kauflandem i dwoma Biedronkami.

Jak zapewnia firma, pracownicy mają nie ucierpieć na decyzji. "Naszym priorytetem pozostaje zapewnienie wsparcia dla pracowników z zamykanych sklepów. Zaoferujemy im inne, alternatywne stanowiska w pobliskich sklepach" - podkreślono w informacji biura prasowego.

Kłopoty Tesco

Wcześniej w tym roku sieć Tesco, kierując się "reorganizacją zakładów pracy", zdecydowała się zwolnić 400 pracowników biura głównego Tesco. List o zwolnieniach przedstawiciele związków zawodowych otrzymali 21 września.

Jak informowano wtedy, zwolnienia miały przebiegać w okresie 24 października do 30 listopada 2017 r.

Od kilku lat zmniejsza się także liczba sklepów Tesco w Polsce. W 2015 roku zostały zamknięte cztery supermarkety, w 2016 - siedem. W czerwcu sieć poinformowała o zamiarze likwidacji aż 9 placówek, a co za tym idzie - o zwolnieniu zatrudnionych tam osób.

Na koniec sierpnia 2017 roku do Tesco w Polsce należały 424 sklepy. Po zamknięciu trzech kolejnych sieć zmniejszy się do 421 supermarketów.

Od lutego NSZZ "Solidarność" przy Tesco jest w sporze zbiorowym z pracodawcą, żądając od firmy podwyżek płac. Obecnie spór jest na etapie mediacji.

Autor: ps//dap / Źródło: dlahandlu.pl, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości