TVN24 Biznes | Z kraju

Tauron o konieczności naprawy nowego bloku energetycznego w Jaworznie. Podano termin zakończenia prac

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Morawiecki o lokalizacji elektrowni jądrowej w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki o lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce

Tauron poinformował o konieczności naprawy bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno. Prace naprawcze mają się zakończyć do 25 lutego 2022 roku. Sprawę finansowania i zakresu mają rozstrzygnąć mediacje pomiędzy Tauron Polska Energia a Rafako przy udziale Prokuratorii Generalnej - wskazano w komunikacie.

Spółka Tauron poinformowała, że podczas bieżącego postoju bloku zdiagnozowano "konieczność naprawy istotnych elementów kotła". "Wraz z generalnym wykonawcą bloku natychmiast przystąpiliśmy do szacowania zakresu koniecznych do wykonania prac, technologii oraz przełożenia ich na konkretny harmonogram. Celem prac jest trwałe usunięcie wad w rejonie komory paleniskowej bloku, co zapewni bezawaryjną pracę bloku w perspektywie wielu lat" - powiedział, cytowany w komunikacie, Sebastian Gola, prezes spółki Nowe Jaworzno, należącej do Grupy Tauron.

Jak wskazano, prace naprawcze będą prowadzone w rejonie komory paleniskowej i – jak dodał Tauron - "doprowadzą do trwałej poprawy działania bloku oraz zapewnią bezawaryjną pracę jednostki w dłuższej perspektywie czasowej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Tauron - jedna z największych inwestycji

Oddany do użytku w połowie listopada 2020 roku blok w Elektrowni Jaworzno, to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane w ostatnich latach przez Tauron, warte ponad 6 mld zł. Naprawa bloku ma rozwiązać problemy, które pojawiły się w pierwszej fazie jego eksploatacji.

Prezes spółki Nowe Jaworzno wskazał, "blok w Jaworznie to skomplikowana, nowoczesna i zaawansowana technologiczne jednostka, która przez wiele lat będzie istotnym elementem zapewniania bezpieczeństwa energetycznego Polski". Energia z tego miejsca ma zaopatrywać około 2,5 miliona odbiorców z południa Polski. "Przygotowywany wspólnie z Rafako harmonogram prac naprawczych umożliwi sprawne i długofalowe rozwiązanie problemów zdiagnozowanych w pierwszej fazie eksploatacji bloku" - dodał Gola.

Cytowany w tym samym komunikacie prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki zwrócił uwagę, że ten czas zostanie wykorzystany także na "prace optymalizacyjne, które zapewnią w przyszłości jeszcze bardziej sprawną pracę tego bloku, który jest niezmiernie ważny dla systemu energetycznego w naszym kraju".

Mediacje pomiędzy Tauronem a Rafako dotyczące finansowania oraz zakresu prac naprawczych prowadzone są przy udziale Prokuratorii Generalnej.

Elektrownia Jaworzno

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno został oddany do użytku w połowie listopada 2020 roku. Wcześniej należąca do Grupy Tauron spółka zawarła z firmą Rafako ugodę, regulującą wzajemne rozliczenia związane z budową bloku.

Pierwotnie zakładano, że blok będzie oddany do użytku w lutym 2020 roku, termin przesunięto na lipiec, a następnie na połowę listopada. Poprzedni termin nie został dotrzymany, ponieważ w ostatniej fazie testów doszło do awarii - uszkodzenia jednego z elementów kotła.

Blok pracując z pełną mocą może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje dwutlenku siarki i tlenków azotu niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 mniejsza o ponad 30 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tauron.pl