TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy blok energetyczny oddany do użytku. "Nasza ostatnia inwestycja w źródło węglowe"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Eksperci o budowie elektrowni atomowej w Polsce
Eksperci o budowie elektrowni atomowej w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSEksperci o budowie elektrowni atomowej w Polsce

Nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno został oddany do eksploatacji - poinformowała Grupa Tauron. Energia z tego miejsca ma zaopatrywać około 2,5 miliona odbiorców z południa Polski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Blok 910 megawatów będzie pełnił rolę stabilnego źródła energii, stanowiącego zabezpieczenie dla źródeł odnawialnych. Jest to też nasza ostatnia inwestycja w źródło węglowe. Uwolnione środki finansowe skierujemy na realizację projektów wiatrowych i fotowoltaicznych" - powiedział, cytowany w komunikacie, Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem w Tauron Polska Energia.

Nowy blok energetyczny w Jaworznie

Pierwotnie zakładano, że blok będzie oddany do użytku w lutym tego roku, później termin przesunięto na lipiec, a następnie na połowę listopada. Poprzedni termin nie został dotrzymany, ponieważ w ostatniej fazie testów doszło do awarii - uszkodzenia jednego z elementów kotła.

Wytwarzana tu energia będzie dla około 2,5 miliona odbiorców z południa Polski. Już w sierpniu tego roku blok został z powodzeniem zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną.

Nowy blok został oddany do eksploatacji (zdjęcie z sierpnia)tauron.pl

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane w ostatnich latach przez Tauron, warte ponad 6 miliardów złotych. Rocznie nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 miliona ton węgla kamiennego. Blok w Jaworznie wytworzy około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie.

W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie znacząco wyższa. Emisje dwutlenku siarki i tlenków azotu będą niższe o ponad 80 procent, natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31 procent.

Oddanie bloku do eksploatacji poprzedziło podpisanie przez spółkę Nowe Jaworzno Grupa Tauron i Rafako SA ugody, która reguluje wzajemne rozliczenia związane z budową bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tauron.pl

Pozostałe wiadomości