Szkło w zupie, zatrucie i leczenie? Zobacz, czy należy ci się odszkodowanie

Z kraju

TVN24 BiS"Biznes dla Ludzi", cz.3

W czasie wakacyjnych podróży zapewne wielokrotnie skorzystamy z możliwości jedzenia w lokalnych barach i restauracjach. Co jednak w sytuacji, gdy wśród nich trafi się taka, która nie spełni naszych oczekiwań i w otrzymanym daniu znajdziemy np. szkło lub po prostu zatrujemy się? Czy możemy domagać się rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu? Tę kwestię wyjaśnił Paweł Blajer w rozmowie z adwokat Elizą Kuną w programie “Biznes dla ludzi”.

Czy w sytuacji, gdy z powody złego posiłku lub np. połkniętego wraz z jedzeniem przedmiotu coś nam się stanie, z mocy prawa możemy liczyć na odszkodowanie?

Trzy drogi

- Mamy trzy drogi dochodzenia naszych praw. Jest droga administracyjna, możemy poinformować sanepid. Możemy też wystąpić na drogę karną. Takie zachowanie, choć nieumyślne, może być przejawem przestępstwa np. zatrucia czy naruszenia czynności ciała powyżej siedmiu dni. W takiej sytuacji możemy zawiadomić policję czy prokuraturę - podkreśliła adwokat Eliza Kuna.

-I po trzecie, mamy też drogę cywilną dochodzenia odszkodowania za niewłaściwe wykonanie usługi. Odszkodowanie to kwota, na którą składa się nasza poniesiona szkoda. Zwrot za jedzenie niewątpliwie tak, ale może być tak, że wskutek zatrucia musieliśmy mieć terapię medyczną, za którą płaciliśmy. Dodatkowo musieliśmy zwolnić się z pracy, dodatkowo uszczerbek na zdrowiu jaki doznaliśmy może mieć dłuższe konsekwencje - dodała.

Kuna podkreśliła, że nasze działania będą tym skuteczniejsze, im więcej mamy dowodów.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat