Stoi na czele Biedronki i dostanie order zasługi od Polski


Dyrektor operacyjny Jeronimo Martins w Polsce Pedro Pereira da Silva zostanie jutro odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowało w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak czytamy w komunikacie resortu, odznaczenie wręczy minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Uroczystość odbędzie się w środę o godz. 16:00 w siedzibie MSZ.

Order nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami. W takiej formie order przyznawany jest od 1992 roku. Do tego pory wręczono go m. in. Stephenowi Antigua czy Walterowi Rothschildowi.

W Polsce i w Portugalii

Jeronimo Martins Polska to spółka córka portugalskiego Jeronimo Martins. Jest właścicielem sieci sklepów Biedronka.

Rozpoczęło działalność w 1995 roku, pod nazwą Jeronimo Martins Dystrybucja. W tym samym roku zaczęły też powstawać pierwsze sklepy sieci Biedronka, choć początkowo nie był to jedyny obszar działalności JM w naszym kraju. Firma była także właścicielem hipermarketów Jumbo oraz sieci Eurocash. Z czasem zapadła jednak decyzja o skupieniu się na jednym biznesie – sieci sklepów Biedronka. Aktualnie Biedronka to ponad 2,5 tys. sklepów zlokalizowanych na terenie 800 miejscowości. W Polsce JM to także sieć sklepów z kosmetykami Hebe oraz Aptek Na Zdrowie, a także sieć kawiarni Kropka Relaks. Jak informuje, zatrudnia ponad 55 tys. osób. Pedro Pereira da Silva stoi także na czele Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.

Historia także polityczna

Media dość szeroko informowały o konflikcie pracowników z Biedronką. Chodziło głównie o wysokość pensji i zakres obowiązków. Pojawiły się nawet pozwy sądowe były pracowników.

Biedronka była też kilka razy wykorzystywana przez polityków. Premier Ewa Kopacz mówiła niedawno, że "warzywa w Biedronce są super", komentują zapowiedzi PiS opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych. Temat zakupów w Biedronce poruszył też podczas kampanii wyborczej w 2011 roku Jarosław Kaczyński. Chcąc zademonstrować wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych zrobił zakupy w sklepie osiedlowym. Jak mówił wówczas, mógł wybrać Biedronkę, ale "to sklep dla najbiedniejszych".

Decyzja o nadaniu orderu szefowi Jeronimo Martins Polska wywołała gorącą dyskusję w sieci.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości