Ile ma kosztować jedna dawka szczepionki na koronawirusa? Minister zdrowia podał wycenę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Niedzielski o cenie szczepionki na koronawirusaTVN24
wideo 2/8
TVN24Niedzielski o cenie szczepionki na koronawirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał proponowaną wycenę szczepienia przeciw koronawirusowi. Według propozycji resortu zdrowia świadczeniodawcy będzie przysługiwało za szczepienie od 61,24 zł do 95,70 zł. Pacjent za szczepienie nic nie zapłaci. Szczepienie na COVID-19 ma być darmowe i dobrowolne.

Oto proponowany cena szczepienia przeciw COVID-19, która ma przysługiwać świadczeniodawcy (np. przychodni czy szpitalowi):

- 61,24 zł - w punkcie szczepień bez transportu pacjenta,

- 68,15 zł - w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta,

- 95,70 zł - szczepienie w miejscu zamieszkania,

- 73,19 zł - szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym dachem.

Punktem odniesienia były ceny rynkowe

- Staramy się tak organizować sieć szczepień, żeby można było z niej korzystać nie tylko przyjeżdżając i odwiedzając dobrze znany gabinet lekarza rodzinnego. (...) W przypadku osób starszych, od których będziemy zaczynali szczepienia, będzie możliwość skorzystania z tak zwanych zespołów mobilnych, czyli lekarzy, którzy będą przyjeżdżali do pacjentów i tam dokonywali szczepienia - wyjaśnił minister zdrowia.

Niedzielski poinformował też, że w piątek na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowana zostanie analiza wyceny świadczenia, jakim jest szczepienie przeciwko SARS-CoV-2. Wycena została przygotowana przez AOTMiT, a ważnym punktem odniesienia były ceny rynkowe.

- Chcieliśmy zaproponować taką wycenę, która z punktu widzenia systemu publicznego będzie nie mniej konkurencyjna niż to, co lekarze otrzymują na rynku za wykonanie podobnej usługi. Mam nadzieję, że to będzie element, który w znacznym stopniu zmotywuje do zgłaszania dużej liczby zespołów, do organizowania szczepień w sposób masowy - powiedział.

Dodał, że - dla porównania - szczepienie na grypę zostało wycenione na ok. 17 zł.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że szczepionki będą dobrowolne i darmowe oraz przekazał, że proces rejestracji placówek, które będą przeprowadzać szczepienia, rusza w piątek 4 grudnia.

Proces szczepień na koronawirusa w PolscePAP/Maciej Zieliński

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas piątkowej konferencji prasowej wskazał, że rusza możliwość zgłaszania się przez podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw koronawirusowi. Jak dodał, zgłoszenia można składać za pośrednictwem strony internetowej: formularze.ezdrowie.gov.pl, którą prowadzi NFZ.

Dodał, że na stronie znajdują się wszystkie informacje o tym, jakie warunki muszą spełniać takie podmioty lecznicze. - Przez najbliższe 7 dni, do 11 grudnia takie zgłoszenia można składać - mówił. Wyjaśnił, że po tej dacie, w zależności od tego ile podmiotów się zgłosi do programu, zostanie podjęta decyzja ile szpitali rezerwowych zostanie w dużych miastach wykorzystanych jako dodatkowe punkty masowych szczepień.

- W konsekwencji 15 grudnia na internetowej stronie dedykowanej programowi szczepień pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić - zapowiedział Dworczyk.

Szef KPRM poinformował też, że w operacji szczepień przeciwko Covid-19 weźmie udział około 40-50 tys. personelu medycznego. - Przy czym - co jest ważne i na co będziemy kładli nacisk - chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania przychodni, POZ-ów, nie zakłócił tych szczepień, które muszą być terminowo wykonywane. Krótko mówiąc, żeby ta operacja szczepień była jak najmniej uciążliwa z punktu widzenia pacjenta - mówił Dworczyk.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 531 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie stwierdzono u 1 041 846 osób, spośród których 19 359 zmarło.

CO WIEMY O SZCZEPIONKACH NA COVID-19 >>>

Potencjalne szczepionki na COVID-19 - porównanie (Newsquawk/TVN24)tvn24.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock