Streżyńska: państwo ma być wygodne dla każdego klienta

Z kraju

Streżyńska: Transformacja panstwa przez cyfryzację

- Główne wyzwania na dzisiaj to transformacja tej części administracji, która jest świadczona za pomocą Internetu, czyli usług e-administracji - mówiła w TVN24 Biznes i Świat Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. W jej opinii wyzwaniem jest "państwo usługowe, które jest bardziej wygodne dla klienta".

Streżyńska podkreśliła, że "nie chce kupować komputerów". Zaznaczyła, że ostatecznym celem nie jest sprzęt, ale ludzie, którzy korzystają z niego poza administracją.

- Znacznie łatwiej jest cyfryzować administrację jak się patrzy na nią z pewnego dystansu i oddalenia. Administracja jest zbyt różna, żebyśmy mogli rzeczywiście wchodzić w sprawy merytoryczne. My musimy wykreować główne zasady transformacji - mówiła minister.

- W naszym rządzie jest takie wspólne przekonanie, że wydaliśmy za dużo pieniędzy na macierze, za dużo pieniędzy na infrastrukturę techniczną. W tej chwili jest bardzo dużo infrastruktury, którą możemy sobie udostępniać i kreować usługi dla klientów - oceniła Streżyńska.

Gość TVN24 BiŚ podkreślała, że cele muszą być wykonane wcześniej niż pod koniec trwania kadencji z uwagi na program, w którym Polska uczestniczy. - Realizujemy program operacyjny "Polska Cyfrowa", w którym zasady wydatkowania środków muszą zostać diametralnie zmienione i jednym z warunków musi być korzystanie z istniejących zasobów informatycznych, żeby móc obniżyć koszty prowadzonych przez nas przedsięwzięć o strategicznym znaczeniu dla państwa - wyjaśniała.

Internet dla każdego Kowalskiego

Anna Streżyńska tłumaczyła również, że jednym z celów resortu pod jej sterami będzie rozpowszechnienie Internetu.

- Internet omija obecnie 9 tys. miejscowości, a powinien trafić do każdego Kowalskiego i to w bardzo dobrej jakości - dodała.

Kontrowersyjna ustawa o policji konsultowana

Gość "Bilansu" odniosła się także do kontrowersyjnego projektu ustawy o policji.

Projekt nowelizacji, który jest już w Sejmie zakłada, że służby mundurowe - zarówno funkcjonariusze policji, jak i straż graniczna, żandarmeria wojskowa, służba celna czy CBA będą mogły swobodnie sięgać po rozmowy i billingi telefoniczne, korespondencję - również elektroniczną.

Aktualnie projekt jest szeroko konsultowany. Zaznaczyła, że dane zawsze mogły być wykorzystywane przez służby. Przepisy w nowym projekcie są "z jednej strony doprecyzowane, z drugiej strony rozciągnięte na postępowania przygotowawcze oraz zapobiegawcze. I to wzbudziło niepokój ze strony środowisk opiniujących", tłumaczyła minister cyfryzacji.

Internauci przygotowali inicjatywę społeczną, która przeciwstawia się nowym ustaleniom rządu. Ich zdaniem ustawa nadaje państwu zbyt duże uprawnienia.

Z takim stanowiskiem nie zgodziła się minister cyfryzacji. - Wręcz przeciwnie. Teraz policjanta ograniczać będzie przede wszystkim pełnomocnictwo jego przełożonego, a do tej pory tego w ogóle nie było. - tłumaczyła Streżyńska. - Ustawa zawiera szereg takich przepisów, które ją bardzo mocno poprawiają. Problem w tym, że nowa ekipa rządowa miała bardzo mało czasu, bo półtora roku temu zapadł wyrok TK i nasi poprzednicy nic z tym wyrokiem nie zrobili - podkreślała.

Proponowana przez PiS nowelizacja realizować ma wyrok TK z lipca 2014 r. Trybunał zakwestionował dotychczasowe zasady pracy operacyjnej i dotyczące billingów telefonicznych. Nowe przepisy powinny wejść w życie 7 lutego przyszłego roku.

- Ustawa pojawi się do 7 lutego, ponieważ zarówno służby, jak i operatorzy najbardziej jednak boją się luki prawnej. Służby, bo potrzebują tych przepisów, a operatorzy, ponieważ nie będą wiedzieli jaki jest ich zakres odpowiedzialności z tytułu udostępniania, bądź nieudostępniania tych danych - wyjaśniała minister.

Wiceminister od cyberbezpieczeństwa

Anna Streżyńska odniosła się do zapowiadanego wcześniej powołania wiceministra ds. cyberbezpieczeństwa. Choć minister podkreśliła, że nie ma jeszcze konkretnego nazwiska, to zwróciła uwagę na potrzebę powołania takiej instytucji.

- W tej chwili naruszenia ekonomicznych praw obywateli odbywają się w bardzo dużym stopniu w Internecie. Bo tam przeniosły się nasze transakcje i nasze dane osobowe. Coraz więcej tam następuje przestępstw - uznała. - Najwyższa pora, żeby nasz kraj miał strategię przeciwdziałania tej części cyberzagrożeń, które odbywają się w naszym życiu cywilnym, nie związanym z obroną integralności kraju - tłumaczyła minister Streżyńska.

Autor: ag/gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat