Stopy procentowe w Polsce pozostają na niezmiennym poziomie od ponad roku. - Uważam, że nic złego się nie stanie jeżeli poczekamy na projekcję listopadową i dopiero wówczas zastanowimy się nad tym, czy należy po pojawieniu się tej projekcji dokonać podwyższenia stóp procentowych. Niczego w tym względzie nie wykluczam - napisał członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon w artykule dla Radia Maryja.
"Moim zdaniem, ryzyko związane z podwyższeniem stóp procentowych jest obecnie zbyt duże, aby tego podwyższenia dokonywać już teraz. Uważam, że nic złego się nie stanie jeżeli poczekamy na projekcję listopadową i dopiero wówczas zastanowimy się nad tym, czy należy po pojawieniu się tej projekcji dokonać podwyższenia stóp procentowych. Niczego w tym względzie nie wykluczam" - napisał Łon w artykule pt. "Prawo Polski do prowadzenia własnej polityki pieniężnej ma ogromne znaczenie i zdecydowanie warto tego prawa bronić".
Stopy procentowe - czy będzie podwyżka?
"(...) Zbyt szybkie podwyższenie stóp procentowych może przyspieszyć uwidoczniony w ostatnich dwóch tygodniach trend wzrostowy w przypadku rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych, a nie byłoby to zjawiskiem pożądanym z punktu widzenia minimalizowania kosztów obsługi długu publicznego" - dodał.
Łon wielokrotnie wskazał w artykule na rolę antyinflacyjnego oddziaływania ostatniego spadku cen ropy naftowej i surowców na rynkach światowych.
Zaznaczył, że nie można wykluczyć, że w najbliższych miesiącach zniżki cen surowców będą kontynuowane co obniżyłoby presję cenową również w Polsce.
Stopy procentowe w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.
Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.
Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zmieniła wysokość stóp procentowych w Polsce ponad rok temu - w maju 2020 roku.
Zmiana wysokości stóp procentowych - prawdopodobne terminy
Prezes NBP Adam Glapiński mówił niedawno w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni. Prezes NBP w rozmowie z gazetą zwracał uwagę, że chociaż wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy, to jednak wciąż występuje i trudno powiedzieć, jaki będzie w przyszłości. - Dlatego byłoby niezbyt rozsądne podnieść stopy procentowe, zanim sytuacja się wyjaśni, zwłaszcza że sytuacja epidemiczna ponownie zaczęła się pogarszać w części krajów – podkreślił Glapiński.
Niedawno Narodowy Bank Węgier (MNB) po raz drugi w ostatnich tygodniach zdecydował się na podniesienie stóp procentowych. Referencyjna, trzymiesięczna depozytowa stopa wzrosła z 0,90 do 1,20 procent. Według banku centralnego ma to pomóc w zapewnieniu stabilności cen.
Na zaostrzenie polityki monetarnej w czerwcu zdecydowali się również Czesi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock