Nie spodziewam się obniżki stóp procentowych podczas lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Nie zakładamy też, że dojdzie do niej w ciągu najbliższych kilku miesięcy - powiedział ekonomista BNP Paribas Polska Wojciech Stępień. Jego zdaniem w kontekście stóp procentowych ważna będzie marcowa projekcja inflacji i PKB oraz decyzje w sprawie zerowej stawki VAT na żywność, która została przedłużona jedynie do końca pierwszego kwartału tego roku.
We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które potrwa do środy, a na czwartek zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.
Obniżka stóp procentowych. "Nie zakładamy, że dojdzie do niej w ciągu najbliższych kilku miesięcy"
- Nie spodziewam się obniżki stóp procentowych podczas lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Nie zakładamy też, że dojdzie do niej w ciągu najbliższych kilku miesięcy. To są zarówno nasze oczekiwania jako banku, ale również i rynku - powiedział Stępień. Jego zdaniem w kontekście stóp procentowych ważna będzie marcowa projekcja inflacji i PKB, oraz decyzje w sprawie zerowej stawki VAT na żywność, która została przedłużona jedynie do końca pierwszego kwartału tego roku. - Zakładamy, że projekcja marcowa będzie pokazywała przyspieszającą inflację. Większa niepewność dotyczy jednak tego, od kiedy inflacja będzie przyspieszała, a to zależy między innymi od decyzji dotyczących zerowej stawki VAT na żywność - stwierdził analityk.
Stopy procentowe w Polsce
Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. W ubiegłym roku RPP dwukrotnie obniżyła stopy procentowe: we wrześniu o 0,75 pkt. proc. oraz w październiku o 0,25 pkt. proc. Łącznie RPP w 2023 r. obniżyła stopy procentowe o 1 pkt. proc.
Czytaj też: "Realny" scenariusz w sprawie stóp procentowych
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock