Najniższe bezrobocie od prawie 30 lat. Ministerstwo pokazuje dane o rynku pracy

Z kraju

Jakie prawa ma pracownik podczas upałów?tvn24
wideo 2/5

Szacowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w maju bieżącego roku wyniosła 5,4 procent i była o 0,7 procent niższa niż rok temu – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Jest to najniższa stopa bezrobocia od września 1990 roku.

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja br. 5,4 proc. - była o 0,7 proc. niższa niż rok temu i o 0,2 proc. niższa niż w kwietniu br.

Wpływ prac sezonowych

- Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia odnotowano we wrześniu 1990 r. i wyniosła ona wówczas 5 proc. (...) Począwszy od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w maju nie był niższy niż w maju tego roku - podkreśliła minister. Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych w końcu maja 2019 r. wyniosła 907,1 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia br. spadła o 31,2 tys. (3,3 proc.). W porównaniu z majem 2018 r. liczba bezrobotnych była niższa o 95 tys. (spadek o 9,5 proc.). Spadek liczby bezrobotnych w maju odnotowano we wszystkich województwach, jednak najsilniejszy (procentowy) miał miejsce w województwach: warmińsko-mazurskim (5,8 proc.), zachodniopomorskim (4 proc.), podlaskim (3,7 proc.) oraz śląskim (3,7 proc.). - O spadku bezrobocia zadecydował niewątpliwie spadek nowych rejestracji bezrobotnych oraz wysoki odpływ z bezrobocia głównie z powodu podejmowania pracy, co związane jest z przyspieszeniem prac sezonowych, zarówno w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, jak i w leśnictwie z uwagi na dobre warunki atmosferyczne - powiedziała minister Borys-Szopa. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju 2019 r. wyniosła według wstępnych danych 122,3 tys. i w porównaniu do kwietnia 2019 r. wzrosła o 3,5 tys., czyli o 2,9 proc.

Mniej młodych bez pracy

Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że z danych Eurostatu wynika, że w kwietniu br. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,7 proc. - to znacznie poniżej średniej europejskiej, która w kwietniu (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła w strefie euro 7,6 proc., a w całej UE – 6,4 proc.

- Ta statystyka pokazuje, że sytuacja na rynku pracy w naszym kraju jest dobra, a w niektórych województwach - bardzo dobra - podkreślił wiceszef MRPiPS. Poinformował, że spada również odsetek młodych osób pozostających bez pracy. - Jeszcze nie tak dawno mieliśmy bezrobocie ludzi młodych na poziomie 25 proc., dzisiaj to jest 11 proc. - powiedział.

Autor: mp/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock