Finanse, handel, sprzedaż, kadry, IT oraz marketing - w tych branżach opublikowano najwięcej ofert staży i praktyk w tym roku. Największe zarobki studenci dostawali w branży informatycznej, a tylko niewiele mniejsze - w doradztwie i konsultingu oraz branży internet, e-commerce, nowe media.
Przez trzy kwartały 2017 roku pracodawcy najwięcej staży i praktyk skierowali do studentów w obszarze finansów - wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. Stanowiły one jedną czwartą wszystkich ofert z tego okresu. Sposród ofert dla praktykantów 14 procent skierowano do osób chcących zdobywać doświadczenie w handlu i sprzedaży. Niewiele mniej adresowano do studentów szukających pracy w kadrach i informatyce, marketingu, obsłudze klienta, logistyce, inżynierii i produkcji.
Praktyki w firmie
Najczęściej młodych praktykantów i stażystów poszukiwały firmy działające w obszarze bankowości, finansów, ubezpieczeń. Największy wzrost zapotrzebowania na takich pracowników w pierwszych dziewięciu miesiącach zanotowano w branży budownictwo i nieruchomości, gdzie liczba ofert pracy była o 23,5 procenta większa w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Znacząco wzrosło zapotrzebowanie na stażystów i praktykantów w przemyśle ciężkim i lekkim - odpowiednio o 20 procent i 12 procent. Przybyło też ofert praktyk i staży w produkcji dóbr szybko zbywalnych (FMCG). Tu wzrost wyniósł 16 procent.
Mazowsze liderem
W ścisłej czołówce województw z największą liczbą ogłoszeń dotyczących staży i praktyk znajduje się województwo mazowieckie. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2017 roku pracodawcy z tego regionu opublikowali ponad 37 procent ogólnej liczby ogłoszeń. Wzrost liczby praktyk i staży w województwie mazowieckim wyniósł 11 procent w ujęciu rok do roku.
Na kolejnym miejscu znalazły się województwa dolnośląskie i śląskie, gdzie liczba ofert stanowiła prawie jedną dziesiątą wszystkich ogłoszeń. Dość łatwo o staż było także w województwie małopolskim. W pierwszej piątce znalazło się również województwo wielkopolskie, ze wzrostem wynoszącym 12,4 proc.
Jakie wynagrodzenie
Najwyższe zarobki studentów odnotowuje się w kategorii IT. Osoby uczęszczające na studia I i II stopnia, rozpoczynające swoją karierę zawodową oraz interesujące się rozwojem oprogramowania i administracją IT, mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie sięgające około 3600 złotych brutto.
Na kolejnych miejscach znaleźli się studenci zajmujący się doradztwem oraz konsultingiem - ich średnie zarobki wynoszą około 3500 złotych brutto. Na trzecim miejscu plasuje się kategoria internet/e-commerce/nowe media z wynagrodzeniem około 3400 złotych brutto.
Wysokimi zarobkami na początku kariery mogą cieszyć się również osoby związane z ubezpieczeniami, a także marketingiem. Eksperci podkreślają, że zarobki i premie wzrastają wraz ze zdobyciem doświadczenia. Najmniejsze zarobki odnotowuje się w kategorii uroda, rekreacja i zdrowy styl życia.
Oczekiwania studentów
Studenci chętnie angażują się w staże, aby zwiększyć swoje doświadczenie zawodowe, a także, aby zarobić na przykład na wakacje.
Jak wskazuje PwC w badaniu "Rynek pracy 2.0", prawie 65 procent badanych kandydatów uważa, że wynagrodzenie w przedziale 1000-2000 złotych netto podczas stażu jest właściwe. Z kolei tylko 5 procent studentów decyduje się na staże bezpłatne.
Z cytowanego badania wynika także, że na wybór praktyk najczęściej wpływają prestiż pracodawcy oraz możliwość stałego zatrudnienia. Staże finalizowane zatrudnieniem mają na celu przyciągnięcie, zmotywowanie oraz utrzymanie najlepszych.
Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock