TVN24 Biznes | Z kraju

Nawet 5 tysięcy złotych kary za brak udziału w spisie powszechnym. Są zawiadomienia na policję

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes GUS o spisie powszechnymTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezes GUS o spisie powszechnym

Wojewódzkie urzędy statystyczne skierowały blisko 80 zawiadomień na policję za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Tym osobom grozi grzywna w wysokości do nawet 5 tysięcy złotych. "Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji" - poinformowała Karolina Banaszek, rzeczniczka prasowa prezesa GUS.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy na podstawie ustawy o statystyce publicznej. Odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Spis powszechny - kary

Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa prezesa GUS, "w przypadku gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję".

"Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji. Obowiązek udziału w spisie wynika z ustawy o statystyce publicznej, a za odmowę udziału w badaniu zapis ustawy wskazuje karę grzywny" – przypomniała Karolina Banaszek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to przeprowadzane raz na 10 lat największe polskie badanie statystyczne. To główne źródło obiektywnej wiedzy o liczbie osób zamieszkujących Polskę, ich pracy, miejscu zamieszkania, wykształceniu czy warunkach życia. W tym roku spis rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września tego roku.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI). Od 4 maja swoją pracę rozpoczęli rachmistrzowie spisowi.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w specjalnej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock