Ceny warzyw w Polsce w styczniu 2023 roku były średnio o 20,9 procent wyższe niż przed rokiem - wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. - Warzywa i owoce są świetnym przykładami, jakie konsekwencje od miesięcy przynosi nam wzrost kosztów energii - mówiła w TVN24 Edyta Wojtyla, ekonomistka z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Według niej, w najbliższych miesiącach warzywa i owoce pozostaną "niewspółmiernie drogie do innych produktów".
W całej Europie owoce i warzywa są drogie. W Wielkiej Brytanii dodatkowo wprowadzane są limity sprzedaży w związku z ograniczonymi dostawami.
Jak mówiła Wojtyla, warzywa, owoce i inne produkty żywnościowe "będą niestety droższe z miesiąca na miesiąc przez skumulowaną inflację".
Ceny warzyw i owoców
- Warzywa i owoce są świetnym przykładami, jakie konsekwencje od miesięcy przynosi nam wzrost kosztów energii. Dzisiejsze warzywa i owoce to są produkty szklarniowe, a szklarnie są ogrzewane prądem i gazem. Szklarnie w Polsce są też nadal ogrzewane węglem. Niedobór węgla, wysokie ceny surowca sprawiły, że podaż się zmniejszyła. Część producentów ze względu na nieopłacalność wstrzymała produkcję, zbiory zostały opóźnione - podkreśliła.
- Do tego jeszcze mieliśmy klimat, który nam zaszkodził, jeśli chodzi o zbiory w Hiszpanii i Maroku. Pojawił się niedobór tych produktów na rynku europejskim. To spowodowało większy eksport bo był bardziej opłacalny. No i mamy konsekwencje: bardzo drogie warzywa szklarniowe takie jak ogórki, papryki, pomidory, sałaty. Na szczęście nie brakuje ich w Polsce, co ma miejsce w Wielkiej Brytanii. Jestem optymistką, raczej nie zabraknie nam tego typu produktów i dalej będziemy mogli się zdrowo odżywiać, o ile oczywiście będzie nas na to stać - dodała ekonomistka.
Jej zdaniem ceny warzyw nie spadną przed sezonem. - Dopiero teraz mamy kumulację. Zbiory nie odbywają się z dnia na dzień. Wszystko, co wcześniej było drogie, na przykład nawozy to właśnie w tym momencie pokazuje się w cenach detalicznych, w cenach, które my płacimy. Ceny na bazarkach też są wyższe ponieważ wszystkie opłaty wzrosły, na przykład opłata handlowa. Wzrosły podatki, koszty pracy. Do tego jeszcze niesamowicie droga energia przekłada się na to, że w najbliższych miesiącach warzywa i owoce będą niewspółmiernie drogie do innych produktów. Nawet jak inflacja w całym koszyku będzie miała mniejszą dynamikę to w tej grupie produktów nie widzę tutaj żadnej poprawy - wskazała.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: amnat30 / Shutterstock